Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
19 Mayıs 2022 Perşembe

19 Mayıs

İşte tarihte 19 Mayıs günü yaşanan bazı olaylar…

1919 - Mustafa Kemal Paşa 9’uncu Ordu Müfettişi olarak İstanbul’dan Bandırma Vapuru’yla yola çıkarak Samsun’a ayak bastı ve Milli Mücadele’yi başlattı.

Samsun'da Rum ve Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması için Osmanlı Hükûmeti Mustafa Kemal’i görevlendirdi. Hükûmet kendisine 9’uncu Ordu'nun müfettişliğini verdi. Bandırma Vapuru ile yola çıkan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastı. Bir hafta Mantıka Palas’ta kalan Mustafa Kemal Paşa, bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve işgalcilere karşı bizzat Türk direniş örgütlerinin kurulmasında etkin rol oynadı. Bu nedenle 19 Mayıs Milli Mücadele’nin fiilen başladığı gün olarak kabul ediliyor. Her yıl 19 Mayıs, tüm Türkiye’de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor.

1935 - Frankfurt Darmstadt arasında ilk Autobahn açıldı.

1991 - Hırvatistan’da bağımsızlık için referandum yapıldı. Katılım oranı yüzde 86 olan referandumda halkın yüzde 94’ü bağımsızlık için oy kullandı.

2004 - ABD Irak’ın batısındaki Ramadi kentinde bir eve bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda 45 kişi yaşamını yitirdi.

2011 - Kütahya Simav’da 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 3 kişi öldü, 120 kişi yaralandı.

Geri Dön 19 Mayıs 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN