Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
01 Haziran 2022 Çarşamba

1 Haziran

İşte tarihte 1 Haziran günü yaşanan bazı olaylar…

193 - Roma İmparatoru Didius Julianus suikasta kurban gitti.

1453 - 29 Mayıs'ta İstanbul'u Osmanlı'nın fethinden sonra, Ayasofya’da ilk cuma namazı Akşemseddin tarafından kıldırıldı.

1911 - Türk Hava Kuvvetleri, Kıtaat-ı Fenniye ve Mevaki-i Müstahkame adıyla kuruldu.

1929 - 1 Kasım 1928 tarihinde kabul edilen yeni Türk harfleri (Harf Devrimi) kanunu gereğince devlet muamelelerinde ve kayıtlarında tamamen yeni harfler kullanılmaya başlandı.

1930 - Galata Köprüsü’nün geçiş ücreti kaldırıldı. Bundan önceki 85 yıl boyunca köprüden geçiş ücretliydi ve farklı meslek gruplarına farklı tarifeler uygulanıyordu. Örneğin 1845 yılında açıldığında yayalar 5 para, hamallar 10 para, yüklü arabalar 5 kuruş, yüklü beygirler 40 para ve koyunlar için 3 para ücret alınıyor.

1930 - Resmi ve özel kurumların tamamında Arap alfabesinin kullanım iznine son verildi.

1952 - Berlin Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölündü.

1973 - Yunanistan’da monarşi kaldırıldı, cumhuriyet ilan edildi.

1981 - Adalet Ağaoğlu’nun yazdığı Fikrimin İnce Gülü adlı roman askeri yönetim tarafından piyasadan toplatıldı.

Geri Dön 01 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN