Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mart 2024 Cuma

Yabancı devletlerin gazete ve dergi satın alması yasaklanacak

İngiliz hükûmeti, yabancı hükümetlerin ülkede gazete ve haber dergileri satın almasını yasaklayacak yeni bir yasa çıkaracağını duyurdu.

Bu adım, son zamanlarda Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yatırım şirketi RedBird IMI'nin Telegraph gazetesi ve haftalık Spectator dergisini satın alma niyetini açıklamasının ardından geldi. Hükûmet, bu yasağın 'basın özgürlüğünü koruma çabasının' bir parçası olduğunu ifade ederken, RedBird IMI'den yapılan açıklamada, gelişmenin 'hayal kırıklığı yarattığı' belirtildi.

İşçi Partisi'nden hükûmete destek

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, hükûmetin bu hareketini destekleyeceğini açıkladı. Yasa, Parlamento'da halihazırda görüşülen Dijital Pazarlar, Rekabet ve Tüketiciler Yasası'na ek bir madde olarak getirilecek. RedBird IMI'nın yüzde 75'i, Manchester City'nin sahibi olan BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakan Vekili Şeyh Mansur'a ait. Hükûmet, yasanın çabucak yürürlüğe girmesi hâlinde bu tür satışların engellenebileceğini belirtiyor. Spectator'ın yönetim kurulu başkanı Andrew Neil, hükûmetin bu adımı sonrası satış ihtimalinin ortadan kalktığını ifade etti.

Yeni yasa tasarısına göre, bir gazete veya haber dergisinin yabancılar tarafından satın alınması durumunda, İngiltere'deki rekabet kurumu satışı inceleyecek ve haber kuruluşunun yabancı bir devletin kontrolüne geçme ihtimalini değerlendirecek.

Geri Dön 15 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN