Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
11 Mayıs 2023 Perşembe

Üç kişilik bebek doğdu

İngiltere’de ilk defa üç kişinin DNA’sını taşıyan bir bebek doğdu. Tüp bebek teknolojisiyle doğan bebeğin genlerinin çoğu anne ve babaya, yaklaşık yüzde 0,1’i ise donör bir kadına ait. 

Bebek, İngiltere’de 2015’ten bu yana kullanılan ve tüp bebek teknolojisinde çığır açan Mitokondriya Değiştirme Tedavisi ile doğdu. Mitokondri, insanların neredeyse her hücresinde bulunan ve enerji üretimini sağlayan bir yapı. Mitokondriyal hastalıklar, sadece anneden bebeğe geçiyor ve bu hastalıkla doğan bebekler doğumdan çok kısa süre sonra hayatını kaybediyor.

Mitokondriyal hastalıkların tedavisi henüz yok. Ancak söz konusu tüp bebek yöntemi ile, mitokondriya, sağlıklı bir donörden alınıp bebeğe aktarılabiliyor. Bu genler, bebeğin dış görünüşünü etkilemiyor, donör de ‘üçüncü ebeveyn’ olarak sayılmıyor. 

Bu tedavi yöntemi, henüz İngiltere’de yaygınlaşmadı. Ancak başarılı ve güvenli olduğu kanıtlanırsa, bu tür genetik hastalıklar dolayısıyla çocuk sahibi olamayan çiftler için devrim niteliğinde olması bekleniyor.

Geri Dön 11 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN