Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Ağustos 2023 Cumartesi

Radyoterapi tedavisinde yapay zeka kullanımını önerisi

İngiltere'de radyoterapi gören hastalar, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) klinisyenlerine yardımcı olmak için, tedavilerinin bir kısmını yapay zeka yardımıyla gerçekleştirebilecekler.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (Nice) tarafından hazırlanan taslak kılavuzda akciğer, prostat ve kolorektal kanserlerde harici ışın radyoterapisinin gerçekleştirilmesi için dokuz yapay zeka teknolojisine onay verilirken, bu sayede radyografların yüz binlerce saatten tasarruf edebileceği ve radyoterapi departmanları üzerindeki "ciddi baskının" hafifletilebileceği düşünülüyor.

NHS England verileri, Nisan 2021'den Mart 2022'ye kadar İngiltere'de 134 bin 419 radyoterapi epizodu olduğunu ve bunların önemli bir kısmının karmaşık planlama gerektirdiğini gösteriyor.

Şu anda terapötik radyograflar, BT veya MRI taramasının dijital görüntüleri üzerinde sağlıklı organların ana hatlarını elle çiziyor, böylece radyoterapi normal dokuya verilen dozu en aza indirerek sağlıklı hücrelere zarar vermiyor. Nice'e sunulan kanıtlar, konturları oluşturmak için yapay zeka kullanmanın her bir tedavi planı için radyografların zamanından üç ila 80 dakika arasında tasarruf sağlayabileceğini ve yapay zeka tarafından oluşturulan konturların elle çizilenlerle benzer kalitede olduğunu ortaya koydu.

Konturları işaretlemek için yapay zeka kullanılmasını tavsiye eden Nice, konturların yine de eğitimli bir sağlık uzmanı tarafından gözden geçirileceğini söyledi.

Geri Dön 12 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN