Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Temmuz 2024 Perşembe

İşçi Partisi 14 yıl sonra iktidarda

İngiltere'de yeni başbakan İşçi Partili Keir Starmer, başbakan olarak ilk kez parlamentoya hitap etti. Bununla birlikte, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarı sona ermiş oldu.

İngiltere'de genel seçimlerin ardından İşçi Partisi, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarını sona erdirdi. Yeni parlamento ilk toplantısını gerçekleştirdi ve İşçi Partisi lideri Keir Starmer, başbakan olarak ilk kez parlamentoya hitap etti. Starmer, konuşmasında hizmet siyaseti vurgusu yaptı ve milletvekillerini 'ortak bir ulusal yenilenme' çabasında birleşmeye çağırdı.

İşçi Partisi, 650 üyeli Avam Kamarası'nda 412 sandalye kazanarak çoğunluğu elde etti. Eski Başbakan Rishi Sunak, Starmer’i tebrik etti. Milletvekillerinin yemin etmesinden önce Lindsay Hoyle, yeniden Avam Kamarası Başkanı seçildi.

Parlamentoda azınlıkların temsilinde rekor

Seçimlerin ardından yeni parlamentoda azınlıklar 89 milletvekili ile en yüksek oranda temsil ediliyor. Müslüman milletvekili sayısı, 2019'da 19 iken bu yıl 25'e yükseldi. 8 Müslüman milletvekili ilk kez parlamentoya girerken, toplam 25 Müslüman milletvekili seçildi. 

İşçi Partisi'nden Sadik al-Hassan, North Somerset'te 32 yıllık Muhafazakar Parti milletvekili Liam Fox’u yerinden etti. Abtisam Muhamed, ülkenin ilk Yemen kökenli milletvekili olurken, İşçi Partisi'nden Nesil Çalışkan, İngiltere'nin ilk KKTC kökenli kadın milletvekili olarak tarihe geçti.

Seçim sonuçları, Muhafazakar Parti'nin milletvekili sayısının 120'lere düşmesine neden oldu. İşçi Partisi ise 411 sandalye kazanarak yeni hükûmeti kurdu.

Geri Dön 11 Temmuz 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN