Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Şubat 2023 Pazar

İngiltere’de bu hafta neler yaşandı?

İngiltere’de bu hafta gündemde Muhafazakar Parti hükûmetinin vergileri harcama şekli, yerel konseylerin vergide yaklaşık yüzde 5’lik artış planı, gıda enflasyonu ve grevler vardı.

İngiltere’de bu hafta neler yaşandı?

İşçi Partisi, Muhafazakar Parti hükûmetini halkın vergisini ‘cömertçe’ harcamakla suçladı. İşçi Partisi’nin sunduğu faturalarda sanat eserlerine ve içkiye on binlerce sterlin harcandığı görülüyor. BBC’de yer alan habere göre; Muhafazakar Parti de suçlamalara ilişkin açıklama yaptı. İşçi Partisi’ni ‘siyasi dublör’ olarak nitelendiren açıklamada, İşçi Partisi’nin en son iktidarda olduğu 2009 yılında devlet tedarik kartlarından 1 milyar sterlin harcadığını ifade etti. Ne var ki bu harcama tüm kamu sektörünün harcamasıydı. İşçi Partisi’nin son analizi ise sadece 14 devlet dairesine odaklı.

'Defter dengesi' vatandaştan sağlanacak

Yerel makamlar defterleri dengelemeye çalışıyor. Fatura ise yine vatandaşa çıktı. İlçe Konseyleri Ağı (CNN) tarafından yapılan araştırmaya göre sosyal bakım görevi olan yerel konseylerin dörtte üçü vergilerde yüzde 5’lik artış planlıyor. Bu şimdiye kadar bütçe planı incelenen 114 belediyeden 84’ü için geçerli. Bununla birlikte yine 114 belediyenin 113’ü vergi artışı planlıyor. Kalan 38 konsey ise henüz bütçe planlarını belirlemedi. Croydon, Thurrock ve Slough konseyleri fiilen iflas ettikten sonra vergiyi yüzde 5’in üzerine çıkarmak için özel izin aldı. Normalde yüzde 5 yasal sınıra tekabül ediyor. Vergi artışına tepkiler gelse de belediyeler, hizmetleri korumak adına vergileri artırmaktan başka çok az seçenekleri olduğu görüşünde.

Gıda enflasyonu cep yakıyor

Zeytinyağı, şeker ve az yağlı sütlerdeki fiyat artışı bir hayli yüksek. Resmi rakamlara göre gıda ürünleri bir önceki yılın ocak ayına nazaran yüzde 40 oranında zamlandı. Bu, son 45 yılın en yüksek gıda enflasyonu anlamına geliyor. Genel enflasyon yakıt fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle ocak ayında yüzde 10,5’ten yüzde 10,1’e düşmüştü. Enflasyonun düşmesi, fiyatların azaldığı anlamına gelmiyor. Fiyatlardaki artışın yavaşladığı anlamına geliyor.

British Museum'da grev

İngiltere'de dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan British Museum çalışanlarının, maaş artışı konusunda yaşadıkları anlaşmazlık üzerine bir haftalık greve gitmesi nedeniyle müzede bazı galeriler kapatılırken, bazı etkinlikler iptal edildi.

Geri Dön 19 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN