Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Şubat 2024 Pazar

İngiltere'de bu hafta neler yaşandı?

İngiltere'nin gündeminde bu hafta; Kral 3'üncü Charles'a konulan kanser teşhisi ve Rusya'dan gelen Afgan asıllı ajan vardı. İşte yaşananlar...

İngiltere'de bu hafta neler yaşandı?

İngiltere’nin Northumberland bölgesinde antik çağlardan kalma tahtakurusu kalıntıları bulundu. Araştırmayı yürüten Dr. Andrew Birley, durumun çok nadir görülen bir olay olduğunu açıkladı. İlk tahminlere göre tahtakurtlarının İngiltere’ye, Romalılar aracılığıyla geldiği öngörüldü. Böceklerin antik çağda kulak enfeksiyonu gibi rahatsızların tedavi edilmesinde kullanıldığı ifade edildi.

Kral kanser oldu

Kral 3’üncü Charles kansere yakalandı. Buckingham Sarayı tarafından yapılan basın açıklamasında, Kral Charles'ın tedavisine başlandığı, tedavisi süresince resmi devlet görevlerine devam edeceği ancak halka açık etkinliklere katılmayacağı bildirildi.

Yapay zekaya 125 milyon dolar yatırım

Birleşik Krallık, yapay zeka ile ilgili araştırma ve eğitimler için 125 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı planlıyor. İngiltere genelinde 9 yeni araştırma merkez kurulacağı açıklandı. Eğitim, güvenlik ve endüstriyel tasarım alanlarındaki yapay zeka projelerinin geliştirileceği duyuruldu.

Belediye başkan adayları belli oldu

Başkent Londra, 2 Mayıs'ta yapılacak seçimlere hazırlanıyor. Bu kapsamda, başkanlık için yarışacak adaylar da belli oldu. Mevcut başkan Sadık Han'ın yeniden İşçi Partisi’nden aday olduğu, en güçlü rakibinin ise Muhafazakar Parti’den Susan Hall olduğu duyuruldu.

Emeklilik yaşı 2050’den sonra 71’e yükseltilebilir

İngiltere’de artan işçi açığı ve nüfusun yaşlanması emeklilik yaşının da yükseltilmesi tartışmalarını başlatmıştı. Uluslararası Uzun Ömür Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, emeklilik yaşının 2026 yılına kadar 67’ye, 2050’den itibaren 71’e yükseltilmesi gerekeceğini ortaya koydu. Raporda, çalışan nüfus ile emekli sayısındaki dengenin korunabilmesi için 2050’den itibaren en az 5 yıl daha yükseltilmesi gerekeceği vurgulandı.

Afgan asıllı ajan

İngiltere’ye Rusya’dan sığınmacı olarak gelen Afgan asıllı bir ajanın, İngiltere’ye ait belgeleri Rusya’ya sızdırdığı ortaya çıktı. ‘C2’ kod adlı ajan, İngiliz devletini siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükûmet tarafından görevlendirilen güvenlik ve istihbarat kurumu olan GCHQ’da çalışıyordu. Savunma ve İçişleri Bakanlıklarında çeşitli görevlerde çalışan ajanın Rusya’ya bilgi sızdırdığı aktarıldı. İngiliz basını olayı utanç verici olarak tanımladı.

Casusun, 2000 yılında İngiltere’ye geldiği ve sığınma hakkı aldığı bildirildi. Öncesinde ise Rusya’da yaşadığı doğrulandı. Ajanın, Gordon Brown ve David Cameron gibi üst düzey politikacılarla da iletişim hâlinde olduğu belirtildi.

Geri Dön 11 Şubat 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN