Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Haziran 2023 Pazar

İngiltere’de bu hafta neler yaşandı?

İngiltere’nin gündeminde bu hafta; mayıs ayı enflasyonu, aşırı sıcaklar ve Kral Charles’ın doğum günü töreni yer aldı. İşte bu hafta yaşananlar…

İngiltere’de bu hafta neler yaşandı?

İngiltere'de 75 yaşına giren Kral Charles'ın resmi doğum günü kutlamaları kapsamında, başkent Londra'da askeri geçit töreni düzenlendi. Resmi konutu Buckingham Sarayı'ndan etkinliğe katılmak üzere ayrılan Kral Charles, hükümdar olarak ilk kez at üstünde doğum günü dolayısıyla düzenlenen geçit törenine katıldı. Yaklaşık 200 at ve bin 400 askerin katıldığı etkinlik, Kral Charles ve üst düzey kraliyet mensuplarının, Buckingham Sarayı karşısındaki The Mall Caddesi ve ardından Horse Guards Parade geçit töreni alanına doğru ilerlemesiyle başladı.

Bu yazın aşırı sıcak geçmesi riski normalin iki katı

İngiltere Meteoroloji Kurumu, ülkede bu yazın aşırı sıcak geçmesi riskinin normale göre iki kat daha yüksek olduğunu açıkladı. Yetkililer, sıcak hava dalgaları ve kuraklık riskinin de arttığını aktardı.

Londra’da kiracılar, gelirinin yüzde 40’ını kiraya harcıyor

Son araştırmalara göre, İngiltere’de ortalama bir kiracı, brüt gelirinin ortalama yüzde 28’ini kiraya harcıyor. Bu oran, konut piyasasının özellikle gergin olduğu başkent Londra’da yüzde 40’a çıkıyor. ‘Zoopla’ emlak portalı tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışanların maaşlarından kiraya harcadıkları oran, son 10 yılın en yüksek seviyesine  çıktı. Yeni kiralanan daireler için ortalama kiralar ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 10,4 arttı. 

8 milyondan fazla insan antidepresan kullanıyor

Ulusal Sağlık Servisi (NHS) verilerine göre, İngiltere’de 8 milyondan fazla kişi antidepresan kullanıyor. Yaklaşık 2 milyon kişi ise, beş yıldan uzun süredir antidepresan alıyor.  BBC’nin NHS verilerine dayanarak yaptığı araştırmaya göre, ülkede antidepresan kullananların sayısı, beş yıl öncesine göre yaklaşık 1 milyon arttı.

Mayıs enflasyonu yüzde 8,7

İngiltere’de enflasyon, düşüş beklentilerinin aksine, mayıs ayında yüzde 8,7’de sabit kaldı. Perşembe günü faiz kararını açıklayacak olan Merkez Bankası’nın yeniden faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

13'üncü faiz artışı

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizinde 50 baz puanlık artışa gitti ve yüzde 4,50'den yüzde 5'e yükseltti. Bu faiz artışı, Aralık 2021'den bu yana uygulanan sıkılaşma politikasının bir parçası olarak gerçekleşen 13'üncü faiz artışı oldu. BoE Başkanı Andrew Bailey, ekonominin beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiğini ancak enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirtti.

Dükkanlardaki hırsızlık vakaları rekor seviyeye çıktı

İngiltere’de geçtiğimiz yıl marketlerdeki hırsızlık vakaları 1 milyon 100 bini aşarak rekor kırdı. En çok çalınan ürünler, et, alkollü içkiler, ve şekerlemeler oldu. 

Geri Dön 25 Haziran 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN