Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Kasım 2023 Çarşamba

İngiltere ve Yunanistan arasında heykel krizi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Atina'dan İngiltere'ye götürülen 'Elgin Mermerleri' İngiltere ile Yunanistan arasında diplomatik krize neden oldu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesini söz konusu heykeller nedeniyle son anda iptal ettiğini duyurdu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Miçotakis, İngiltere Başbakanı’nın tavrından hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Yunan Başbakan, Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden tarafından yapılan alternatif görüşme teklifini de reddettiğini bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bir kısmı Atina'daki Akropolis Müzesi'nde sergilenen Elgin Mermerleri'nin iki ayrı ülkede sergilenmesine ilişkin, "Mona Lisa tablosunu ikiye kesip sergilediğinizi düşünün“ ifadelerini kullanmıştı. 

Elgin Mermerleri tartışması

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın sembolü Akropol tepesindeki Parthenon'dan, 200 yıl önce sökülüp Londra'ya götürülen mermerlerin iadesi meselesi Atina-Londra hattında tartışmalara yol açıyor. Antik Yunan döneminde savaştan çıkan Atina şehrini, yeniden inşa etmek isteyen politikacı Pericles'in, kültürel bir merkez olarak inşa ettirdiği Parthenon, Avrupa mimarisinin köşe taşı olarak biliniyor. Milattan önce 500'lü yıllarda bitirildiği tahmin edilen yapı, birçok mimar tarafından 'şaheser' olarak tanımlanıyor.

Parthenon, yaşanan savaşlardan dolayı yıpransa da yüzlerce yıl ayakta kalmayı başarabilmişti. Eser bütünlüğünden herhangi birşey kaybetmeyen yapı, 1800'lü yılların başında İstanbul'da büyükelçilik yapan Lord Elgin'in Parthenon heykel ve mermerlerini İngiltere'ye götürmesiyle eksik kaldı.

Geri Dön 29 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN