Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2024 Pazartesi

Epilepsi tedavisinde devrim

İngiltere'de şiddetli epilepsi hastası bir çocuk, nöbetleri kontrol altına almak için kafatasına yerleştirilen yeni bir cihazı denemeye başlayan dünyadaki ilk hasta oldu.

Oran Knowlson'a yerleştirilen nörostimülatör, beynine derinlemesine elektrik sinyalleri gönderiyor ve bu sayede gündüz nöbetlerini yüzde 80 oranında azalttı. Annesi Justine, Oran'ın daha mutlu olduğunu ve yaşam kalitesinin büyük ölçüde iyileştiğini söyledi.

Oran, 12 yaşındayken Londra'daki Great Ormond Street Hastanesi'nde ameliyat oldu. Lennox-Gastaut sendromu adı verilen ve tedaviye dirençli bir epilepsi türü olan Oran, üç yaşından beri günde birkaç kez nöbet geçiriyordu.

Epilepsiyi tetikleyen aktiviteleri bloke ediyor

Bu yeni tedavi, CADET projesi kapsamında yürütülen bir dizi denemenin parçası. Cihaz, epilepsi nöbetlerini tetikleyen anormal elektriksel aktiviteleri bloke etmeyi hedefliyor. Ameliyat sırasında, Oran'ın beynine iki elektrot yerleştirildi ve bunlar nörostimülatöre bağlandı. Cihaz, Oran'ın kafatasında çıkarılan kemiğin yerine yerleştirildi.

Nöbetlerde ciddi bir azalma gözlendi

Cihazın çalıştırılmasından sonraki yedi aylık süreçte, Oran'ın nöbetlerinde büyük bir azalma gözlendi. Annesi, Oran'ın daha uyanık olduğunu ve gündüz nöbetlerinin olmadığını belirtti. Gece nöbetleri de daha kısa ve hafif geçti.

Binicilik dersleri alıyor

Oran şimdi binicilik dersleri alıyor. Denemenin bir sonraki aşamasında, nörostimülatörün beyin aktivitesindeki değişikliklere gerçek zamanlı olarak yanıt vermesi planlanıyor. Bu da nöbetlerin başlamadan önce engellenmesini hedefliyor. Oran'ın annesi, bu yeni aşamanın denemesi için heyecanlı olduğunu belirtti ve "Great Ormond Street ekibi bize umudumuzu geri verdi. Şimdi gelecek daha parlak görünüyor" diye konuştu.

Geri Dön 24 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN