Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Eylül 2023 Salı

Ay’da yaşamaya imkan sağlayacak enerji kaynağı geliştirildi

Galler’deki Bangor Üniversitesi’nden bilim insanları, NASA’nın Ay’da kurmayı plandığı üste astronotların uzun süreler kalmasına imkan verecek bir enerji kaynağı geliştirdi.

NASA’nın Artemis Projesi kapsamında, 2030’lu yılların ortalarında Ay’da bir üs kurulması hedefleniyor. Ay’da atmosfer olmadığı için, hava sıcaklığı -248 dereceye kadar düşüyor.

Bangor Üniversitesi’nden bilim insanları, üste yaşamı mümkün kılmak için haşhaş tohumu boyutunda nükleer hücreler ve nükleer yakıt geliştirdi. Projede yer alan Profesör Simon Middleburgh, bu nükleer yakıtın önümüzdeki aylarda her açıdan teste tabi tutulacağını dile getirdi. 

Enerji kaynağı başarılı şekilde Ay’a götürülüp orada kullanılabilirse, Ay’dan diğer gezegenlere gitmeyi da mümkün kılabilir. Söz konusu nükleer yakıtın, mevcut teknolojilerle 9 aydan uzun olan Mars yolculuğunun süresini 6 aya indirebileceği düşünülüyor. 

Geri Dön 05 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN