Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Haziran 2024 Çarşamba

Araştırma: 10 kişiden 4’ü haber okumuyor, izlemiyor ve seyretmiyor

Birleşik Krallık’ta Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, dünya genelinde haberlerin hiçbir şekilde takip etmeyenlerin sayısının hızla arttığını ortaya koydu. 

2024 Dijital Haber Raporu'na göre, her on kişiden dördü (yüzde 39) depresif, korkutucu ve sıkıcı buldukları için gündemi takip etmiyor. Bu oran 2017'de yüzde 29'du. Ukrayna ve Orta Doğu'daki krizlerin de insanların haber takip etmeyi bırakmasında etkili olduğu tespit edildi.

Pandemi ve savaş sonrası haber takibi yarı yarıya azaldı

Araştırma, 47 ülkede 94 bin 943 kişiyle ulusal ve bölgesel seçimler öncesinde görüşülerek yapıldı. Ankete katılanların yüzde 46'sı haberlerle çok ilgili olduklarını belirtirken, bu oran yedi yıl önce yüzde 63'tü. İngiltere'de, pandemi ve savaşlar nedeniyle bu oran yarı yarıya azaldı. Ankete katılanlar, olumsuz haberler nedeniyle kendilerini savunmasız, güçsüz ve yorgun hissettiklerini ifade etti.

Haberlere güven yüzde 40'ta kaldı

Yayımlanan haberlere güven oranı, özellikle pandemi döneminde düşerek yüzde 40'ta kaldı. İngiltere’nin en güvenilir haber kaynakları ise BBC, Channel 4 ve ITV olarak gösterildi. Raporda, son 10 yılda yazılı basın gibi geleneksel haber kaynakları yerine sosyal medyadaki dijital haber kaynaklarının tercih edilmeye başlandığı vurgulandı. İngiltere'de her dört kişiden üçü haberleri internetten ve sosyal medyadan takip ederken, yazılı basının oranı sadece yüzde 14'te kaldı.

Her 4 gençten biri haberleri TikTok'tan takip ediyor

En fazla haber takibinin yapıldığı platform azalan popülaritesine rağmen Facebook oldu. İkinci ve üçüncü sırada ise YouTube ve WhatsApp yer aldı. Ayrıca 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 23'ünün TikTok'tan haber aldığı belirtildi.

Geri Dön 19 Haziran 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN