Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
İyi Akşamlar   19 Haziran 2024 Çarşamba
Oktan Erdikmen yazdı... Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı kutlu olsun

Oktan Erdikmen yazdı... Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı kutlu olsun

Yüz yıl devletler için çok uzun bir süre değil. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılda geldiği seviye, tüm sıkıntılara rağmen büyük bir başarı. 

Zamanın iyileştirici gücü ve içimizdeki antiseptik mucize

Zamanın iyileştirici gücü ve içimizdeki antiseptik mucize

Oktan Erdikmen yazdı... Flaubert’in meşhur romanı Madam Bovary’de muhteşem bir söz var: Dünya bu kadar basitti ve ben nasıl bu kadar karmaşık oldum?

Paris yanıyor: İşlevsiz ve eğitimsiz bırakılan bir sınıfın öfkesi

Paris yanıyor: İşlevsiz ve eğitimsiz bırakılan bir sınıfın öfkesi

Paris’te, Marsilya’da sokakları yakıp yıkan, işlevsiz ve eğitimsiz bırakılan bir sınıfın öfkesidir. Akranları iyi eğitimlerle, işlerle, pahalı arabalarla kendilerini gösterirken, bu çocukların elinden yakıp yıkmaktan başka hiçbir şey gelmiyor.

Oktan Erdikmen yazdı... Aslında her gurbetçi bir kahramandır

Oktan Erdikmen yazdı... Aslında her gurbetçi bir kahramandır

Aşırı sağcılar ikinci sıraya yükselmiş. Birkaç hafta önce uğruna kavga ettiğimiz siyasetçilerin umrunda değil. Biz, gurbette yaşayanlar, en zayıf yönümüz olan bir araya gelememeyi yenip, ortak bir hikaye yazmalıyız. Çünkü her kahramanın bir hikayesi vardır. 

Oktan Erdikmen yazdı... İyi gün dostu bulmak artık daha zor

Oktan Erdikmen yazdı... İyi gün dostu bulmak artık daha zor

Bir zamanlar “Düşenin dostu olmaz” diye bir atasözümüz vardı. Sosyal medyadan sonra o söz geçerliliğini kaybetti. Artık iyi gün dostu bulmak, kötü gün dostu bulmaktan çok daha zor: Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır ama dostun başarısına sevinebilmek, sağlam bir karakter gerektirir”

Düşük mutluluklar hapishanesi

Düşük mutluluklar hapishanesi

Marcus Aurelius, “İnsan ölmekten korkmamalı” diyor. “Yaşamaya hiç başlamamaktan korkmalı”. “Öyle saçma şey olur mu? Yaşamaya başlamayan insan var mıdır?” diye düşündüyseniz, bu kişi belki de sizsinizdir. 

Bir gün bir soru soracağız ve tüm hayatımız değişecek

Bir gün bir soru soracağız ve tüm hayatımız değişecek

“Sadece ve sadece dört duvar arasında durabilmemiz için, maaşımızın yarısını neden ev sahibine veriyoruz?” dediğimiz gün, bu dünyada herkes “Bir gün bir soru sordum ve bütün hayatım değişti” diyebilir.

Artık kimse 1 Nisan şakası yapmıyor Fotoğraf : Oktan Erdikmen

Artık kimse 1 Nisan şakası yapmıyor

Dikkat ettiyseniz artık kimse 1 Nisan şakası yapmıyor. Salgındı, krizdi, savaştı, depremdi derken; kimsenin şaka kaldıracak hâli kalmadı. 

Kargoları bedava yapma enstitüsü Fotoğraf : AVRUPADAN

Kargoları bedava yapma enstitüsü

Kapitalistler, Diderot etkisini her yerde kullandılar. Mobilya mağazalarında, birbirine uyan ürünleri yan yana koydular. İnternetten alışveriş yaparken, "Bunu alanlar bunu da aldı, siz de alın" diye seçenekler sundular. “Şu kadarlık daha ürün alırsanız, kargo bedava” dediler. Oysa kargo bize on katına gelmiş, zamanımızsa bedavaya gitmişti. 

Oktan Erdikmen yazdı... “Herhal ilerdedir, yaşanacak günlerin en güzelleri…” Fotoğraf : OKTAN ERDİKMEN

Oktan Erdikmen yazdı... “Herhal ilerdedir, yaşanacak günlerin en güzelleri…”

Bir tarafta onlar var. Düzen kuranlar. Doğanlar, büyüyenler, askere gidenler, evlenenler, çocuk yapanlar, sabah 8 akşam 5 çalışanlar, iş yerlerinde terfi alanlar, aşkın ancak 20’li yaşların bir oyuncağı olduğuna inananlar. Diğer taraftaysa geceleri çıkarınca bebek sayılanlar var. 

Bu hayatın heyecanı meyecanı ve insanın anlam arayışı Fotoğraf : AVRUPADAN

Bu hayatın heyecanı meyecanı ve insanın anlam arayışı

Almanya’da bir saldırı olduğunda, hayatını kaybedenlere üzülmeden önce, “İnşallah fail Müslüman değildir” diye düşünmek ve peşinden bu histen bile utanmak nasıl bir şeydir biz biliriz. Çünkü, fail Müslüman olursa, İslami terör; Hristiyan olursa psikolojik sorunları olan ve cinnet getiren sıradan bir vatandaştır.

Oktan Erdikmen yazdı... “Yaşıyorsak, hâlâ umut var demektir" Fotoğraf : AVRUPADAN

Oktan Erdikmen yazdı... “Yaşıyorsak, hâlâ umut var demektir"

İnsan, ne yaşarsa yaşasın. Bir süre sonra hepsi birer hatıra oluyor. Antakya Müzesi'nde bir mezar taşında yazan Seneca sözü gibi: “Yaşıyorsak, hâlâ umut var demektir”.

Almanya, savaşa girecek mi? Fotoğraf : Avrupadan

Almanya, savaşa girecek mi?

Sahne arkasında cinayet işlenmeye devam ediyordu. Ama biz görmüyorduk. Biz olan biteni, sadece gelip oyunculara anlatan habercilerden öğreniyorduk. Ortada birden fazla haberci vardı ve farklı şeyler söylüyorlardı. Hangisine inanacağımıza şaşırdık.

Seçim süreci ve gurbetçinin laneti Fotoğraf : Avrupadan

Seçim süreci ve gurbetçinin laneti

Türkiye’den gelen siyasetçiler, konuşmalarını yaptıktan sonra, o güzel uçaklara binip dönüyorlar. Biz de diyoruz ki: Bugüne kadar hal hatır sormayanlar, seçim sürecinde bize zarar verecek kampanyalar yapmasınlar. Sonra bedelini biz ödüyoruz.

Bir kere göçmen, hep göçmen Fotoğraf : Avrupadan

Bir kere göçmen, hep göçmen

Bir göçmenin geri dönmesi diye bir şey yoktur. Bir kere göç eden, ömrünün sonuna kadar göç eder durur. Bir kere gurbetçi, artık hep gurbetçidir. Döndüğünüzde bulduğunuz insanlar, yerler, duygular bambaşka şeylerdir çünkü. 

Hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz, tek teselli yazı hariç Fotoğraf : Avrupadan

Hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz, tek teselli yazı hariç

Yeni yılın ilk gününden herkese merhaba, işte haftanın yorumu…

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN