Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Mayıs 2024 Salı

Yeni Kalkedonya'da sular durulmuyor

Fransa'nın deniziaşırı topraklarından Yeni Kalkedonya'da, yerli halkın seçimlerdeki etkisini azaltacak anayasa düzenlemesine karşı başlayan protestolarda şiddet olayları dinmedi.

Fransa, Yeni Kaledonya'da yerli halkın seçimlerdeki nüfuzunu azaltacak düzenlemelere karşı başlatılan protestoları daha fazla güç kullanarak bastırmaya çalışıyor. Ancak başkent Noumea'da durum hâlâ kontrol altına alınamıyor. Fransız güvenlik güçleri, bir haftadır süren şiddet olaylarını bastırmak için yaklaşık 2 bin 700 polis ve jandarma sevk etti. Noumea'nın Ducos bölgesinde kundaklama ve yağmalama olayları, Dumbea'da ise barikat kurma girişimleri devam ediyor.

Her şey kapatıldı

Fransız Yüksek Komiserliği, adada 240 kişinin gözaltına alındığını ve La Tontouta Havalimanı'na giden yollarda tam kontrol sağlamak için operasyon yürütüldüğünü açıkladı. Olağanüstü hâl süresince alkol satışı, silah sevkiyatı, toplanma yasağı ve sokağa çıkma yasağı devam edecek. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Camille Chaize, onlarca yaralı olduğunu ve üst düzey teyakkuz hâlinde olduklarını belirtti. Yeni Kaledonya'daki operasyonlarda ölen iki jandarma için tören düzenlendi.

Bağımsızlık yanlılarının merkezi Noumea'da şiddet olayları nedeniyle Yeni Kaledonya Üniversitesi kapalı kalacak. Aircalin Havalimanı'nın 23 Mayıs'a kadar kapalı olacağını duyurdu.

Ne yaşandı?

Fransa, Yeni Kalkedonya'da 10 yıldır yaşayan Fransızların da oy kullanabilmesine olanak tanıyan bir reform yapmak istiyor. Bağımsızlık yanlılarıysa, Fransız hükûmetinin anayasal reform girişimine karşı çıkıyor. Kanaklar, Ada nüfusunun yüzde 40'ını oluşturuyor. 2018, 2020 ve 2021'de yapılan üç bağımsızlık referandumunda bağımsızlık yanlıları yüzde 50'ye ulaşamadı. Şiddet olaylarında 200'den fazla iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verildi, 6 kişi hayatını kaybetti. Bu olayların ardından olağanüstü hâl ilan edildi.

Geri Dön 21 Mayıs 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN