Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2024 Pazartesi

Seçim anketi: Aşırı sağ lider

Fransa'da erken genel seçimlere bir hafta kala yapılan ankette; aşırı sağcı ittifakın oyları yüzde 35,5, sol ittifakın oyları ise yüzde 29,5 olarak belirlendi. Macron'un eski seçmenleri de üçe bölünmüş durumda.

Fransa’da erken genel seçimlere bir hafta kala yayımlanan kamuoyu araştırmasına göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) müttefikleriyle birlikte oy oranı yüzde 35,5 olarak açıklandı. Sol ittifak Yeni Halk Cephesi'nin oy oranı ise yüzde 29,5 olarak belirlendi. Önceden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a oy veren seçmenler ise üç blok arasında bölündü.

Avrupa Parlamento Seçimleri'nde aşırı sağın zaferinden sonra, Cumhurbaşkanı Macron’un Ulusal Meclis’i feshetmesi üzerine Fransa yeni bir seçim sürecine girdi. 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde yapılacak seçimler için Ipsos tarafından gerçekleştirilen anket sonuçları, Le Parisien gazetesi ve Radio France adına açıklandı.

Anket sonuçları

- Aşırı Sağ: Ulusal Birlik Partisi ve müttefikleri yüzde 35,5 oy oranına sahip. Bu oranın yüzde 31,5'i RN seçmenlerinden, yüzde 3,5'i ise Cumhuriyetçiler Partisi’nin sağ kanadından geliyor.

- Sol İttifak: Yeni Halk Cephesi yüzde 29,5 oy oranıyla ikinci sırada.

- Macron’un ittifakı: Cumhurbaşkanı Macron’un ittifakı (Ensemble) yüzde 19,5 ile üçüncü sırada.

- Cumhuriyetçiler Partisi: Aşırı sağ RN ile ittifaka karşı çıkan merkez sağ adaylara yüzde 7 oranında destek var.

- Yeniden Fetih: Diğer aşırı sağcı parti yüzde 2 oy oranında kaldı.

Seçmen dağılımı: Macron'un eski seçmenleri üçe bölündü

- Macron’un eski seçmenlerinin yüzde 16'sı sol bloğa yönelirken, yüzde 55’i hâlâ Macron’un ittifakına güveniyor, yüzde 11'i ise LR veya RN adaylarına oy vereceğini belirtiyor.

- Merkez sağ Valérie Pécresse’in seçmenleri üç farklı blokta oy kullanacak: yüzde 39’u tarihi Cumhuriyetçiler adayını, yüzde 27’si RN ve Éric Ciotti eğilimli Cumhuriyetçiler adayını, yüzde 23’ü ise Macron ve Gabriel Attal ikilisini destekliyor.

- 2022 Genel Seçimleri'nde yüzde 47,5 olan katılım oranının bu seçimde yüzde 62'yi aşması bekleniyor.

Geri Dön 24 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN