Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Nisan 2024 Pazartesi

Ömür boyu sosyal konut hakkı kalkıyor

Fransız hükûmeti, ömür boyu sosyal konut (HLM) hakkını kaldırmayı öngören yasa tasarısını 7 Mayıs 2024'te mecliste görüşmeye açıyor. Sosyal konutlarda oturanların yüzde 8'i tahliye edilebilir.

Ömür boyu sosyal konut hakkı kalkıyor

Konuttan Sorumlu Devlet Bakanı Guillaume Kasbarian, tasarı ile sosyal konutlarda oturanların en az yüzde 8'inin tahliye edileceğini duyurdu. Tasarının kabul edilmesi hâlinde, yüksek gelire sahip kişilerin HLM kira sözleşmeleri sona erecek.

Dar gelirli ve düşük gelirli bireyler veya hanelere sağlanan sosyal konutlarla ilgili bir değişiklik yapılmak üzere. Sosyal konuta erişim için gelir düzeyinin düşük olması ve mal varlığının bulunmaması gerekiyor. Devlet Bakanı Guillaume Kasbarian, halihazırda HLM’lerde yaşayanların yüzde 8'inin sosyal konut hakkına sahip olmadığını, ancak mevcut düzenlemeye göre hala bu konutlarda kaldıklarını belirtti.

Yeni tasarıya göre, gelir düzeyi belirlenen şartları aşan eski kiracılar HLM'lerden çıkarılacak. Bu değişiklik, ülkedeki konut krizine çözüm bulmak ve HLM için bekleyen 2 milyon dar gelirli adayın şansını artırmak amacıyla yapıldı. Ancak, tasarı sol partilerin tepkisini çekti.

Tasarının mimarlarından Çevre ve Bölgesel Uyum Bakanı Christophe Bechu, yerel yönetimlere sosyal konutlar üzerinde daha fazla yetki verilmesini öngören tasarıyı sunacak. Bechu'ya göre, tasarının kabul edilmesi durumunda tüm kira sözleşmeleri yeniden gözden geçirilecek ve belirlenen gelir düzeyinin üzerinde olanların sözleşmeleri yenilenmeyecek.

Yerel yönetimler, tasarının kabul edilmesi hâlinde sosyal konutlara daha sıkı denetim yapabilecek.

Geri Dön 15 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN