Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
28 Ağustos 2023 Pazartesi

Nijer'de Fransa karşıtları, Fransız askeri üssünün etrafında bekliyor

Nijer'de Fransız askerlerinin ülkeden ayrılmasını talep eden bir grup gösterici, başkent Niamey'deki Fransız askeri üssünün etrafında bekliyor.

Nijer'de Fransa karşıtları, Fransız askeri üssünün etrafında bekliyor

Göstericiler, Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte'nin "Niamey 101" olarak bilinen Fransız askeri üssünde saklandığı iddiaları nedeniyle sabahın erken saatlerinden bu yana üssün etrafında toplanmış durumda. Grup, Nijer bayraklarının yanı sıra Rusya, Kuzey Kore ve Çin bayrakları taşıyarak "Kahrolsun Fransa" ve "Fransız askerlerini istemiyoruz" yazılı dövizler ile protesto gösterisi yapıyor.

Nijer Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Itte'ye 25 Ağustos'ta ülkeden ayrılması için 48 saat süre vermişti. Ancak Fransa, askeri yönetimin bu talebinin yasal olarak geçerli olmadığını ifade etmişti. Büyükelçi Itte'ye verilen süre, yerel saatle 19.00'da dolarken, Fransız Büyükelçiliği çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Askeri yönetim, Itte'nin ülkeyi terk etmemesi durumunda Fransız Büyükelçiliği ve askeri üsse elektrik, su, gıda ve yakıt tedarikini durdurabileceği tehdidinde bulunuyor. Nijer'de Fransa'nın yaklaşık 1500 askeri ve Uluslararası Diori Hamani Havalimanı yakınlarında bir askeri üssü bulunuyor.

Nijer'de 26 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbenin ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum alıkonulmuş ve ülke yönetimi askeri alay tarafından ele geçirilmişti. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, geçiş hükümetinin başına geçmiş ve ardından kabine üyeleri atanmıştı. Bu süreçte Fransa ile imzalanan 5 askeri işbirliği anlaşması da iptal edilmişti.

Geri Dön 28 Ağustos 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN