Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2024 Çarşamba

Macron: İkinci turda aşırı sağa oy vermeyin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilk turda aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) birinci olmasının ardından, ikinci turda vatandaşları bu partiye oy vermemeye çağırdı.

Fransa'da yapılan erken genel seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi önde çıktı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda kabinesiyle yaptığı toplantıda, aşırı sağın en yüksek mevkilere erişmenin eşiğinde olduğunu belirtti ve aşırı sağa oy verilmemesi gerektiğini vurguladı.

RN, 9 Haziran'daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 31,4 oyla birinci olmuştu. Bunun üzerine Macron, Meclisi feshederek erken seçim kararı aldı. İlk tur 30 Haziran'da, ikinci tur ise 7 Temmuz'da yapılacak. 

Aşırı sağın yükselişi ülkede protestolara neden oldu ve birçok kentte gösteriler düzenlendi. Merkez partiler, aşırı sağa karşı işbirliği çağrısında bulunurken, Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Yeşiller (EELV) ve Fransa Komünist Partisi (PCF) Yeni Halk Cephesi İttifakı adı altında seçime girme kararı aldı.

Görev süresi Nisan 2027'de dolacak olan Macron, RN'nin Mecliste çoğunluk sağlaması halinde bile istifa etmeyeceğini açıkladı. Erken seçimin ilk turunda RN ittifakı yüzde 33,15 oyla birinci olurken, Yeni Halk Cephesi ittifakı yüzde 28 ile ikinci sırada yer aldı.

Geri Dön 03 Temmuz 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN