Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Mayıs 2024 Cumartesi

Kölelik kurbanlarını anmak için 'ulusal sergi' açılacak

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, eski kölelerin "direniş ruhunu" onurlandırmak adına, 2026 yılında, "büyük bir ulusal sergi" düzenleneceğini duyurdu.

Fransız Parlamentosu, 10 Mayıs 2001 tarihinde kölelik ve köle ticaretini "insanlığa karşı suç" olarak tanıyan bir yasa onayladı. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, bu tarihi olayı anmak ve eski kölelerin "direniş ruhunu" onurlandırmak adına 2026 yılında "büyük bir ulusal sergi" düzenleneceğini duyurdu. Attal, köleliğin dünya, Avrupa ve Fransa tarihinin bir parçası olduğunu belirterek, bu geçmişin uzun süre göz ardı edildiğini ifade etti. Başbakan, köleliğin var olduğu sürece direnişin de bulunduğunu ve 10 Mayıs'ta bu direniş ruhunu selamladıklarını söyledi.

Başbakan ayrıca, köleliğin insanlığa karşı bir suç olarak tanınmasının 25. yıl dönümü vesilesiyle 2026'da anma sergisinin düzenleneceğini umduğunu belirtti. Fransa'da kölelik, resmi olarak 27 Nisan 1848'de kaldırılmış olmasına rağmen, 20. yüzyıla kadar siyahilerin durumunda önemli bir iyileşme olmamıştı. Fransa, bir dönem Avrupa'nın en büyük dördüncü köle taciri konumundaydı.

Geri Dön 11 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN