Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Ocak 2024 Pazartesi

Göç yasası başkentte protesto edildi

Fransa'nın başkenti Paris'te hükûmetin aşırı sağın oylarıyla kabul ettiği tartışmalı göç yasası, binlerce kişinin katıldığı protestolarla karşılandı.

Paris'te 400'den fazla dernek, sendika ve siyasi parti tarafından organize edilen protestoda, soğuk havaya rağmen Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan göstericiler, Clichy Meydanı'na doğru yürüdü.

Protestocular, hükûmetin göç yasasını aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisi'nin oylarıyla kabul etmesine tepki gösterdi. Göstericiler, bu yasanın ülkedeki yabancılara ayrımcılık yapılmasına neden olacağını düşünüyor ve 'ırkçı' olarak niteliyor. Eylemciler, "Irkçılık, Sömürgecilik, Faşizmden Oluşan Toplumu İstemiyoruz" ve "Burada Çalışıyoruz. Burada Yaşıyoruz. Burada Kalıyoruz" yazılı dövizlerle ve "(Oturum izni alamayanlar) Evraksızlarla Dayanışma" sloganlarıyla taleplerini dile getirdi.

LFI milletvekilleri de protestoya katıldı

Gösteriye, göçmenlerin yanı sıra Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Milletvekilleri Mathilde Panot, Thomas Portes, Carlos Martens Bilongo, Hadrien Clouet, Daniele Obono gibi birçok siyasetçi de katıldı. LFI Milletvekili Clouet, hükûmetin göç yasasını aşırı sağcılarla ittifak kurarak kabul ettiğini ve bu durumu 'utanç verici' olarak nitelendirdi. Clouet, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Macron'un, Marine Le Pen'in fikirlerini benimsemeye başlamasını tehlikeli bulduğunu ifade etti.

"Yasa geçerse vatandaşlar ve yabancılar eşit haklara sahip olamayacak"

Göç yasasının yürürlüğe girmesi hâlinde, vatandaşlar ve yabancıların eşit sosyal haklara sahip olamayacağını, yabancıların özel uygulamalara tabi tutulacağını belirten Clouet, bu durumun adaletsiz olduğunu vurguladı. Alman gösterici Maren, Fransa'da 1 yıl kaldığı sürede kira yardımından faydalandığını ancak yeni yasayla yabancıların bu yardıma ulaşmak için 5 yıl beklemeleri gerekeceğini söyleyerek, özellikle tek ebeveyn olan anneler için bu durumun zorlayıcı olduğunu ifade etti.

Parlamentoda onaylanan göç yasası, ülkede yaşayan yabancılara kira desteği ve aile yardımlarını belirli çalışma şartlarına bağlı kılıyor. Yasaya göre, çalışan yabancılar Fransa'ya geldikten 3 ay sonra, çalışmayanlar ise 5 yıl sonra kira desteğinden faydalanabilecek.

Geri Dön 15 Ocak 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN