Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Nisan 2023 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’nın gündeminde bu hafta, aylardır olduğu gibi emeklilik reformu protestoları vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Macron hükûmetinin, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran tartışmalı maddeyi, Anayasanın 49/3 maddesine dayanarak oylama yapılmaksızın geçirmesi tepkileri artırdı. Artan sokak eylemleri sonrası Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, bakanlara 'gerekmedikçe ortalıkta görünmeyin' talimatı geldiğini duyurdu. Bununla birlikte perşembe günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Savines-le-Lac köyüne ziyaretinde, emeklilik reformuna tepki gösterenler tarafından yuhalandı.

Tüm sokak eylemleri sonrası hükûmetten ilk geri adım geldi. Başbakan Borne, ülkenin en büyük sekiz sendikasının liderleriyle müzakere için masaya oturmayı kabul etti. Görüşmenin pazartesi veya salı gerçekleşmesi bekleniyor. Bununla birlikte, Hükûmet Sözcüsü Olivier Veran, reformun geri çekilmesinin kesinlikle tartışmaya açık olmadığını yineledi.

Emeklilik reformunu oylama olmadan meclisten geçirmek için anayasanın 49/3. maddesini devreye sokan Macron’un popülaritesi, bir ayda 6 puan düşerek göreve geldiğinden bu yana kaydedilen en düşük seviye olan yüzde 28’e geriledi. Odoxa anketine göre, halkın yüzde 70’i, Macron’un ‘kötü bir lider’ olduğunu düşünüyor.

Sarı Yelekliler hareketinin temsilcilerinden olan bir kadın, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ‘pislik’ dediği iddiasıyla gözaltına alındı.

Savcılıktan yapılan açıklamada; Macron’un emeklilik reformu konuşmasıyla ilgili Facebook’ta paylaşım yapan kadın, “Pislik yarın 13'te sizlere, hiçbir kıymet verilmeyenlere seslenecek. Pisliği sadece televizyonlarda görebiliyoruz” yazdı. AFP'ye yapılan açıklamada, kadının Facebook paylaşımı nedeniyle valinin şikayette bulunmasının ardından geçen cuma sorgulanmak üzere gözaltına alındığı ifade edildi.

Ulusal Mali Savcılık Ofisi, başkent Paris’te 5 bankanın genel merkezinde vergi kaçakçılığı ve kara para aklama şüphesiyle arama başlattı. Savcılık ekipleri, Societe Generale, BNP Paribas, Exane, Natixis ve HSBC bankalarının genel merkezlerine bugün baskın yaptı. Aramanın, bankalar hakkında Aralık 2021’den bu yana devam eden soruşturmalar kapsamında yaptığı belirtildi. 

Fransız Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Ukrayna'ya gönderdikleri obüs mermisi sayısını iki katına çıkararak aylık 2 bine yükselteceklerini duyurdu. Savunma Bakanı, ayrıca Fransız hükûmetinin Ukrayna’ya söz verdiği SAMP-T hava savunma sisteminin çok yakında gönderileceğini belirtti. Ukrayna ordusu, bu savunma sistemini kullanmak için aldığı eğitimini hâlihazırda tamamladı.

Geri Dön 02 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN