Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Şubat 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’da gündem son aylarda olduğu gibi yine emeklilik reformu oldu. İşte bu hafta yaşananlar...

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Hükûmet emeklilik yaşının 64’e çıkarılması konusunda geri adım atmıyor. Buna karşın grev ve protesto dalgası da giderek büyüyor. Ülkede 19 Ocak’ta 2 milyon kişinin katıldığı grev, 31 Ocak’ta yine yapıldı ve bu kez katılım daha da arttı. Ülke genelinde 250 gösteri düzenlendi. Sendikaların açıklamasına göre 2,8 milyon çalışan sokağa indi. 7 ve 11 Şubat tarihleri için yeniden grev ve eylem çağrısı yapıldı.

Kürtaja anayasal güvence

Fransa’da bir ilk de yaşanabilir. Fransız Senatosu, kürtaj hakkını anayasal güvenceye almayı öngören yasa tasarısını onayladı. Tasarı Ulusal Meclis’te kabul edilirse Fransa kürtajı anayasal hak hâline getiren ilk ülke olacak.

Laik menü tartışması

Fransa'nın, Beaucaire kentinde Belediye Meclisi 2018'de okul kantinlerinde domuz eti verilen günlerde dini veya kişisel sebeplerle alternatif menü konulmasının laikliğe aykırı olduğunu belirterek yasaklamıştı. İnsan hakları savunucusu iki dernek, Müslüman ve Yahudi toplumunun tepkisi ardından kararı mahkemeye taşıdı. Nimes İdare  Mahkemesi 2021'de yasağı iptal etti. Karara itiraz eden aşırı sağcı Beaucaire Belediye Başkanı Julien Sanchez, Toulouse İdare Temyiz Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, Sanchez'in talebini haksız bularak alternatif menülerin laikliğe aykırı olmadığını belirterek alt mahkemenin kararını onayladı. Belediye, Toulouse Mahkemesi'nin bu son kararını Danıştay'a götürme hakkına sahip.

Geri Dön 05 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN