Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'da bu hafta Cumhurbaşkanı Macron’un uzun zamandır tartışma yaratan emeklilik reformu gündemdeydi. 

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Emeklilik yaşı 64'e çıkacak 

Başbakan Elisabeth Borne, emeklilik yaşının 2030'a kadar kademeli olarak 62’den 64’e, tam maaş alarak emekli olmak için asgari çalışma süresinin ise 43 yıla çıkarılmasını öngören reformu açıkladı. Ülkenin sekiz büyük sendikası, reform planlarına karşı son 12 yıldır görülmeyen kapsamda kitlesel seferberlik çağrısında bulundu, 19 Ocak’ta ulusal grev ve protesto çağrısı yapıldı. Demir yolu çalışanlarının sendikaları, 'Gerekli savaşa hazırız' açıklamasında bulundu.

Başbakan Borne, sendikaları sorumlu davranmaya ve Fransa halkını cezalandırmamaya çağırdı. Hükûmet sözcüsü ise bu çağrıları hafife aldı ve geri adım atılmayacağını vurguladı.

Irkçılık tartışmaları gündemden düşmüyor

Irkçılık tartışmaları da devam ediyor. Yabancılara yönelik sistematik kötü muameleyi ifşa eden müslüman bir polis müdürüne İçişleri Bakanı Gerard Darmanin tarafından baskı yapıldığı ileri sürüldü. Rapor sunan müdür hakkında İçişleri Bakanı, geç şikayette bulunduğu ve kesik bilgi verdiği gerekçesiyle disiplin prosedürünü başlattı. Kamu denetçisi Claire Hedon da polis müdürünün yabancılara yönelik ırkçılığı ve hak ihlallerini ifşa ettiği için baskıya maruz kaldığını doğruladı.

Son seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olan aşırı sağcı Eric Zemmour’a da ceza kesildi. Zemmour, 2018 yılında katıldığı bir tartışma programında Senegal asıllı Hapsatou Sy’a, “İsminiz Fransa için bir hakaret gibi” demişti. Zemmour’un bu sözlerinden dolayı 4 bin avro para cezası, 3 bin avro tazminat ve 2 bin avro avukat ücretini ödemesine hükmedildi. Zemmour’un davaları bundan ibaret de değil, aşırı sağcı politikacı bu yıl ırkçı ve ayrımcı söylemleri nedeniyle 8 farklı davadan daha yargılanacak.

Paris'te Kuzey Garı'nda silahlı saldırı

Başkent Paris’te bulunan Kuzey Garı’nda bir kişi, elindeki bıçakla etrafa rasgele saldırmaya başladı. Saldırıda biri ağır 6 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı, saldırıda terör şüphesi olmadığını söyledi.

Enerji Bakanı: Bu kışı elektrik kesintisi olmadan atlatacağız

Haftanın son gününde ise Enerji Bakanı Agnes Pannier-Runacher umutlu açıklamalarda bulundu. Enerji Bakanı, bu kışın elektrik kesintisi olmadan atlatılacağını söyledi ama ekledi; “Kışı atlatacağız fakat enerji tasarrufu sadece bir kereye mahsus bir çaba olmamalı”. 

Bakım nedeniyle düşen nükleer reaktör kapasitelerinin yeniden artırılmasıyla, başta Almanya, İspanya ve İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesine elektrik ihracatına da yeniden başlandı.

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN