Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Haziran 2024 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta; erken seçim ve ortalama maaş tartışması vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın zaferinin ardından erken seçim kararı almıştı. Seçimlerin ilk turu için Fransızlar bugün sandık başına gidecek. Son anketlere göre aşırı sağ önde ancak sol partilerin ittifakı Yeni Halk Cephesi de oldukça güçlü görünüyor.

Eski Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin liderleri Jordan Bardella ve Marine Le Pen’i Avrupa karşıtı olarak değerlendirdi ve “Aşırı sağ konusunda rehavete kapılamayız” diye konuştu. RN, AP seçimlerinde yüzde 31,37'lik oyla açık ara farkla lider çıkmıştı. Aşırı sağın olası bir zaferinin ardından, Fransa'nın Avrupa Birliği'nden ayrılması (Frexit) ihtimali endişe yaratıyor.

Ortalama maaş tartışması

Macron'un partisi olan Rönesans'ın milletvekili Sylvain Maillard'ın, ortalama maaşlarla ilgili yanlış açıklaması büyük tepki topladı. Maillard, ortalama maaşın 4 bin 300 avro olduğunu iddia etti, ancak gerçek veriler çok daha düşük. Fransa'da ortalama maaşlar 1.800 avro civarında. Fransa İstatistik Dairesi'ne göre, özel sektörde tam zamanlı çalışanlar aylık ortalama net 2 bin 520 avro, kamu hizmetlerinde çalışanlar ise 2 bin 430 avro kazanıyor. Bu veriler, Maillard’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Vatandaşı yanıltan marketlere 5 bin avro ceza

Hükûmet, enflasyona karşı ilk resmi adımını attı. 1 Temmuz'dan itibaren, ürünlerin gramajını düşürüp fiyatlarını sabit tutan süper marketlere en az 5 bin avro ceza kesilecek. 400 metrekarenin üzerindeki tüm marketlerin raflarında satılan ürünlerin gram, kilogram veya litre başına fiyat artışları belirtilecek. Maliye Bakanı Bruno Le Maire, perakende sektörünü şeffaf olmaya çağırarak güvenin önemine dikkat çekti.

Tour de France başladı

2024 Tour de France, İtalya'nın Floransa şehrinde başladı ve 21 Temmuz Pazar günü Nice'te sona erecek. Visma-Lease a Bike takımından Jonas Vingegaard, eski takım arkadaşı Primoz Roglic, Belçika'nın büyük umudu Remco Evenepoel ve en büyük rakibi Tadej Pogacar'a karşı unvanını korumak için mücadele edecek. Fransa Bisiklet Turu, tarihinde ilk kez İtalya'dan start aldı ve Olimpiyatlar nedeniyle Paris dışında bir şehirde tamamlanacak.

Olimpiyatlar için sıcak hava uyarısı

26 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları için hazırlıklar sürüyor. Meteoroloji birimleri, olimpiyatlar sırasında ülkede sıcak hava dalgasının etkili olmasını bekliyor. Fransa için "normalden sıcak bir hava akımı en olası senaryo" olarak değerlendiriliyor.

Geri Dön 30 Haziran 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN