Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Haziran 2024 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta; erken seçimler ve seçim vaatleri ile Yeni Kaledonya'daki gelişmeler vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Başkent Paris ve Fransa genelindeki şehirlerde yüz binlerce kişi, yaklaşan parlamento seçimleri öncesinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisine karşı protesto yürüyüşleri düzenledi. Geçtiğimiz pazar yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde RN'in yükselişi sonrasında, sendikalar, öğrenci grupları ve insan hakları örgütlerinin çağrısıyla 350 bin kişinin yürüyüşe katılması bekleniyordu. Polis, 21 bin memurun seferber edildiğini bildirdi. Paris'teki eylemlerde 7 kişi gözaltına alındı.

Sarkozy: Erken seçim büyük risk

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un erken seçim kararını sert bir dille eleştirdi. Sarkozy, "Ülke için büyük bir risk söz konusu" ifadelerini kullandı. Sarkozy, "Erken seçimler, aşırı sağa oy veren seçmenin öfkesini tersine çevirmek yerine daha da artıracak" dedi. Ayrıca aşırı sağın sandıktan lider çıkma riskinin yüksek olduğunu ileri sürdü.

François Hollande erken seçimlerde aday

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı François Hollande, erken seçimlerde adaylığını açıkladı. Hollande, Yeni Halk Cephesi'nin adayı olarak memleketi Correze'de seçimlere katılacak.

Mbappé'den Fransız halkına 'sandığa gidin' çağrısı

Fransa Milli Takım Kaptanı Kylian Mbappé, Fransız halkına "Aşırı uçlar iktidarın kapısını çalıyor. Ülkemizin geleceğini şekillendirmek için sandığa gitmeliyiz" çağrısında bulundu. Seçimlerin futboldan çok daha önemli olduğunu belirten Mbappé, siyasi açıklamalarının takımın sahadaki performansını etkilemeyeceğini savundu.

Sol partilerden 1.600 avro asgari ücret ve Filistin vaadi

Sol partilerin kurduğu Halk Cephesi, seçimi kazanmaları hâlinde asgari ücretin 1.600 avroya çıkacağını ve Filistin'in tanınacağını vadetti. Halk Cephesi Ekonomik İşlerden Sorumlu Yardımcısı Aurélie Trouvé, halkın alım gücünün enflasyona endeksleneceğini ve yasal emeklilik yaşının 60'a düşürülmek istendiğini açıkladı.

Le Maire: Asgari ücret artarsa kitlesel işsizlik başlar

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, sol partilerin kurduğu Halk Cephesi'nin asgari ücreti artırma planını sert bir şekilde eleştirdi. Le Maire, "Sol, ülkeyi iflasa sürükleyecek" diyerek, asgari ücretin artırılması hâlinde kitlesel işsizliğin başlayacağını iddia etti.

Fransızlar, bağımsızlık yanlısı siyasetçileri kendi ülkesinde gözaltına aldı

Fransa’nın kolonisi Yeni Kaledonya’da bir operasyon daha düzenlendi. Polis, en güçlü parti olan Kaledonya Birliği’nin genel merkezine baskın yaparak, Saha Eylemleri Koordinasyon Birimi (CCAT) lideri Christian Tein de dahil olmak üzere 11 siyasetçiyi gözaltına aldı. Noumea Cumhuriyet Savcılığı, Tein’i geçtiğimiz ay yaşanan şiddet olaylarını başlatmakla suçladı. Bağımsızlık yanlısı Tein, mayıs ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen siyasetçiler arasındaydı. CCAT'den yapılan açıklamada, "Sömürgeci devlet, bu toplantıyı yapması gereken CCAT temsilcilerini gözaltına alma kararı aldı" denildi. Açıklamada, Fransız makamlarının bu adımının Ada toplumu nezdinde gerilime neden olduğu vurgulandı.

Arabada unutulan bir bebek daha hayatını kaybetti

Vaucluse'de babası tarafından arabada unutulan 7 aylık bebek, aşırı sıcak ve su kaybı nedeniyle hayatını kaybetti. Baba, arabayı park edip iş yerine gittikten 8 saat sonra döndüğünde bebeğin cansız bedeniyle karşılaştı. Sağlık ekipleri, bebeğin aşırı sıcak nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Bölge savcılığı, olayın ardından ebeveynlerin şok geçirdiğini açıkladı. Olay günü hava sıcaklığı 30 dereceydi.

Benzer bir olay geçtiğimiz ay da yaşanmıştı. O gün hava sıcaklığının 22 derece olduğu, ancak araç içindeki sıcaklığın 45 dereceye kadar çıkmış olabileceği ifade edilmişti. 

Geri Dön 23 Haziran 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN