Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2024 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta; Yeni Kalkedonya'daki isyan ve sağcıların Alman aşırı sağcı AfD ile yollarını ayırma kararı vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'da sağ popülist parti Rassemblement National (RN), Avrupa Parlamentosu'nda AfD ile işbirliğini sonlandırdığını duyurdu. Parti sözcüsü Alexandre Loubet, ZDF'e verdiği röportajda, "Yollarımızı ayırdık. Görüşmelerimiz hiçbir yere varmıyordu" dedi.

Yeni Kalkedonya'da sular durulmuyor

Fransa'nın deniziaşırı topraklarından Yeni Kalkedonya'da, yerli halkın seçimlerdeki etkisini azaltacak anayasa düzenlemesine karşı başlayan protestolarda şiddet olayları dinmedi. Fransız Yüksek Komiserliği, adada 240 kişinin gözaltına alındığını ve La Tontouta Havalimanı'na giden yollarda tam kontrol sağlamak için operasyon yürütüldüğünü açıkladı. Olağanüstü hâl süresince alkol satışı, silah sevkiyatı, toplanma yasağı ve sokağa çıkma yasağı devam edecek. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Camille Chaize, onlarca yaralı olduğunu ve üst düzey teyakkuz hâlinde olduklarını belirtti. Yeni Kaledonya'daki operasyonlarda ölen iki jandarma için tören düzenlendi.

Paris Belediye Başkanı, kirliliğinden şikâyet edilen nehirde yüzecek

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Seine Nehri'nde suyun temiz olduğunu göstermek amacıyla yüzeceğini duyurdu. Hidalgo'nun, 23 Haziran'da Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez ve Paris Valisi Marc Guillaume ile birlikte nehre gireceği açıklandı. Aynı tarihte Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da Hidalgo ile yüzebileceği belirtildi, ancak Cumhurbaşkanlığı Dairesi’nden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Patlama riski taşıyan e-sigaralar geri çağrıldı

Fransa hükûmetinin resmi sitesi RappelConso, Innokin marka elektronik sigaraların geri çağrıldığını duyurdu. Açıklamada, bu sigaraların şarj sırasında patlama riski taşıdığı belirtildi. Ürünleri iade eden tüketicilere para iadesi yapılacağı bildirildi. Bu elektronik sigaralar, 2021 yılında Fransa pazarına girmiş ve özellikle gençler arasında hızla yayılmıştı.

Fransız mutfağı krizde

Fransa'da resotran iflasları, 2023 yılında yüzde 44 oranında arttı. Geçen yıl her gün, ortalama 20 restoran kepenk indirdi. Gastronomi uzmanlarına göre kriz, aşırı rekabet ve restoran sayısının artması nedeniyle derinleşti. Bu durumu önlemek için restoran açılışlarına kısıtlama getirilmesi gerektiği ileri sürüldü. 

Baget ekmek kokulu posta pulu

Fransa'nın gastronomi sembolü olan baget ekmek için özel bir posta pulu satışa çıktı. Pulun üzeri ovalandığında, baget ekmek kokusu yayılıyor ve satış fiyatı 1,96 avro.

Öğrencisi azalan okula koyunlar kaydedildi

Fransız Alpleri'ndeki Hermelange kasabasındaki bir ilkokulun beşinci sınıfının kapanmasına itiraz eden veliler, dört koyunu okula kaydettirerek çözüm buldu. Okul Aile Birliği, dört yeni "koyun öğrencinin" kayıt işlemlerinin yapıldığını ve belediyenin koyunların okula girmesine izin veren yönetmeliği onayladığını duyurdu.

Geri Dön 26 Mayıs 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN