Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Mart 2024 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta; savaş, ırkçılık ve kişisel verilerin siber korsanlar tarafından çalınması vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Hafta başında, Fransa'nın güneydoğusunu etkisi altına alan Monica fırtınası ve şiddetli yağış, önemli ölçüde maddi hasara neden olurken, en az 6 kişi hayatını kaybetti.

Macron’dan Rusya çıkışı: Savaşa müdahil oluruz

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus ordusunun Kiev ya da Odessa'ya ilerlemesi hâlinde savaşa müdahil olabileceklerini söyledi. Macron'un muhalefet liderleriyle yaptığı toplantı sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen La France Insoumise parti lideri Manudel Bompard, “Endişeli şekilde geldim, daha da endişeli şekilde ayrılıyorum” ifadelerini kullandı. Macron, Rusya'nın Ukrayna savaşını kazanması hâlinde, Avrupa'nın güvenliğinin 'sıfıra ineceği' kanaatinde.

Ramazan’ın ilk günü camiye ırkçı saldırı

Ramazan ayının ilk gününde, Pas-de- Calais bölgesinde yaşanan olayda, bir camiye teravih namazı öncesinde, domuz kafası bırakıldığı duyuruldu. Polisin ilk tahminlerine göre olayın aşırı sağcılar tarafından yapıldığı belirtildi.

Irkçı karikatür krizi

Liberation gazetesinin 'Gazze'de Ramazan' isimli karikatürü tepki çekti. Karikatürde ağzından sular akarak resmedilen öfkeli bir adamın, kemikleri almaya çalışan fareleri kovaladığı, kadının ise 'güneş batmadan önce olmaz' dediği bir anın çizimi dikkat çekti. Karikatürde ayrıca bir çocuğun dili dışarıda resmedildiği, enkazdan çıkan bir elin ve ağzında kemik parçalarıyla kaçışan farelerin yer aldığı görüntüler sert eleştirildi. Sosyal medyada infial yaratan olayda, Fransa’nın İslam karşıtlığı eleştirilirken, benzer bir karikatürün Ukrayna için asla yapılmayacağı ileri sürüldü.

Devlet kurumlarına siber saldırı

Başbakanlık Ofisi, çok sayıda devlet kurumunun 10 Mart’tan itibaren siber saldırıların hedefinde olduğunu duyurdu. Söz konusu saldırıların benzeri görülmemiş bir yoğunlukta gerçekleştiği bildirildi. Kurum, önlemlerin hızlı bir şekilde hayata geçirildiğini aktardı.

43 milyon kişinin verileri çalındı

France Travail kurumunun web sitesine gerçekleştirilen siber saldırı sonucu 43 milyon kullanıcının kişisel verilerinin sızdırıldığı açıklandı. Bu saldırı, Fransız kamu kurumlarına yönelik yoğun siber saldırıların en son örneği olarak kaydedildi. Kurum, 6 Şubat – 5 Mart 2024 tarihleri arasında meydana gelen saldırılarda kullanıcıların şifre ve banka bilgileri haricindeki verilerinin çalındığını bildirdi.

Ötanazi tasarısı geliyor

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, katı kurallara bağlı olarak aktif ötanaziye ilişkin bir yasa tasarısı hazırladıklarını duyurdu. Taslağın nisan ayında Bakanlar Kuruluna sunulmasının planlandığı ve mayıs ayında da Ulusal Meclis'te tartışmaya açılacağı belirtildi. Kardeşlik yasası olarak açıklanan tasarıya göre, yalnızca ölümcül ve hastalıklarının son evresinde olan yetişkinler ötanazi talep edebilecek. Alzheimer, demans gibi hastalıkları olanlar bu talepte bulunamayacak.

Bir 'dur ihtarı' daha ölümle sonuçlandı

Başkent Paris'in Aubervilliers banliyösünde çarşamba akşamı saat 19.00 sularında, polisin dur ihtarına uymayan 18 yaşındaki bir genç sürücü, yönetimindeki scooter ile bir polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Kazada, scooter üzerinde bulunan ve yaralanmayan bir diğer kişi gözaltına alındı.

Geri Dön 17 Mart 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN