Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Şubat 2024 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta; Paris'teki 'SUV referandumu', sosyal medyada 'çocuk' düzenlemesi ve 33 milyon Fransızın kişisel verilerinin çalınması vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Başkent Paris'te, SUV tipi araçların 3 kat park ücreti ödemesine dair yapılan referandumda, düşük katılıma rağmen, yüzde 54,55'le 'evet' çıktı. Buna göre 1,6 tonun üzerindeki araçlar, kent merkezinde park etmek için saatlik 18 avro, kent merkezi dışında ise 12 avro ödeyecek. Paris'te yaşayan ve çalışan taksiciler, sağlık çalışanları ve engelliler bu düzenlemeden muaf tutulacak. Tam elektrikli araçlarda ise ağırlık sınırı 1,6 ton yerine 2 ton olacak.

Temel gıda ürünlerine zam geliyor

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, gıda üreticileri ve perakendeciler arasındaki anlaşmazlığın çözüldüğünü açıkladı. Yapılan anlaşma sonucunda, temel gıda ürünlerinin fiyatlarının yüzde 2 ile yüzde 3 arasında artırılması konusunda mutabakata varıldı. Fransa'da her yılın başında gıda üreticileri, çiftçiler ve perakende sektörü arasında fiyat müzakereleri yapılıyor. Ancak bu yıl, çiftçi protestoları nedeniyle müzakereler daha zorlu geçti.

Sosyal medyaya ‘çocuk’ düzenlemesi

Fransa Ulusal Meclisi, çocukların sosyal medyadaki mahremiyetini korumak amacıyla yeni bir yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Bu yasa ile ebeveynler, çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada beğeni toplamak veya gelir elde etmek amacıyla paylaşmadan önce çocuklarının rızasını almak zorunda kalacak.

Paris Olimpiyatları madalyaları görücüye çıktı

Eyfel Kulesi'nin orijinal parçalarının işlendiği Paris Olimpiyat Oyunları madalyaları tanıtıldı. Olimpiyatlarda toplamda 5 bin 84 madalya üretimi yapılacağı aktarıldı. 135 yaşında olan kule, daha önce 1900 ve 1924 oyunlarındaki madalyalara da işlenmişti.

TotalEnergies'in net kârı 20 milyar avro

Fransız enerji devi TotalEnergies’in yıllık kârı 2022 yılına göre yüzde 4 artarak 20 milyar avroya yükseldi. Şirketin, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan bu yana kârını katlayarak artırdığı, toplam cirosunun 220 milyar avroya yükseldiği aktarıldı. En yüksek kazancın sıvılaştırılmış doğalgaz ve petrolden elde edildiği duyuruldu.

33 milyon Fransızın bilgileri çalındı

İki ayrı sağlık sigortası şirketine yapılan siber saldırılar sonucu 33 milyon Fransızın kişisel verilerinin çalındığı bildirildi. Ele geçirilen bilgiler arasında, sosyal güvenlik numarası, doğum tarihi, medeni durum ve poliçelerdeki verilerin yer aldığı belirtildi. Siber güvenlik uzmanları ülkede ilk kez bu büyüklükte bir saldırı olduğunu doğruladı.

Geri Dön 11 Şubat 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN