Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
13 Ağustos 2023 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta Nijer'deki darbe sonrası yaşananlar ve engelli yurdunda çıkan yangın vardı. İşte geride bıraktığımız haftanın gelişmeleri...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Burkina Faso'ya yapılan tüm kalkınma yardımları ve bütçe desteğinin bir süreliğine durdurulacağı belirtildi. Ayrıca, Nijer'de yaşanan darbe sonrası bölgedeki gerilimin artması nedeniyle Burkina Faso vatandaşlarına vizeler de durduruldu. Burkina Faso'da Fransız makamları adına vize başvurularını kabul eden aracı şirket Capago'nun internet sitesinde, Fransa Dışişleri Bakanlığının Burkina Faso'yu "kırmızı bölge" olarak ilan etmesi sonrasında bir sonraki emre kadar Fransa vizesi verilmeyeceği açıklandı.

Aşırı sağcı belediyeye mahkemeden 'laiklik' ayarı

Aşırı sağcıların yönetiminde olan Frejus Belediyesi'nin, 'halka açık plajlarda tesettürlü mayo yasağı' kararını, 'laikliğe aykırı' bulan mahkeme durdurdu. Toulon İdare Mahkemesi, Frejus Belediye Başkanı David Rachline'nin bu yasağı kendi inisiyatifiyle almasını geçici olarak durdurdu. Mahkeme, söz konusu kararın laiklik prensiplerine aykırı olduğunu belirtti.

Civitas'ı kapatma talimatı

İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, aşırı sağcı ve aşırı geleneksel Katoliklerden oluşan bir örgüt olan Civitas’ın, Yahudi karşıtı söylemleri nedeniyle kapatılması yönünde talimat verdiğini duyurdu. 

96 yaşındaki kadını dolandırdılar

Clamart kentinde yalnız yaşayan 96 yaşındaki bir kadın, kendisini avukat olarak tanıtan iki kişi tarafından 194 bin avro dolandırıldı. 96 yaşındaki kadın, Temmuz 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında, telefon faturası borcu olduğunu iddia eden ve ‘yardım’ teklif eden dolandırıcılara avukatlık masrafları adı altında toplam 194 bin avro ödeme yaptı.

Engelli yurdunda yangın: 11 ölü

Alsace bölgesindeki bir engelli yurdunda çıkan yangında 11 kişi öldü. 28 engelli vatandaşın kaldığı yurtta çıkan yangında 17 kişi ise yara almadan kurtuldu. Konuttaki olası güvenlik ihlallerine dair soruşturma başlatıldı.

Chirac heykelinin parmakları üçüncü kez koparıldı

Fransa'nın Nice kentinde eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın heykelinin parmakları, kimliği belirsiz kişilerce üçüncü kez koparıldı. Eski Fransız Cumhurbaşkanı'nın 2020'de Nice kentinde dikilen heykelinin açılışı, 5 gün sonra sol elinin iki parmağının koparıldığı bir olayla gölgelenmişti. 2021 yılında heykel üzerine anarşizm içerikli siyasi mesajlarla kırmızı boya sürülmüş, Kasım 2022'de ise saldırıya uğrayan heykelin yine 2 parmağı koparılmıştı. 

Polisler hakim karşısında

Marsilya'da başlayan gösterilerde, bir Müslüman gencin öldürülmesine dair suçlamalarla ilgili olarak gözaltına alınan 5 çevik kuvvet polisinden 3'ü hakim karşısına çıktı. Diğer iki polis ise serbest bırakıldı.

Geri Dön 13 Ağustos 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN