Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Temmuz 2024 Pazartesi

Fransa'da aşırı sağ kaybetti, Yeni Halk Cephesi kazandı

Fransa'da dün yapılan genel seçimlerin ikinci turunda, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) beklenenin aksine üçüncü oldu. Sol görüşlü Yeni Halk Cephesi en çok sandalye kazanan ittifak oldu.

Fransa'da aşırı sağ kaybetti, Yeni Halk Cephesi kazandı

Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Cumhurbaşkanı Macron'un koalisyonunu yenen RN, genel seçimlerde beklenen başarıyı gösteremedi. RN, 240 sandalye kazanması beklenirken, 138 ila 145 sandalye kazandı. Sosyalist Parti (PS), Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF) ve Yeşiller'den (EELV) oluşan Yeni Halk Cephesi (NPF) 177 ila 192 sandalye kazandı. Macron’un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" (Ensemble) ittifakı ise 152ila 158 sandalye ile ikinci oldu. Hiçbir parti mutlak çoğunluğa ulaşamadı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, seçimlere katılımın yüzde 67 olduğunu açıkladı. Bu oran, 1981'den bu yana en yüksek seviyede.

Macron'un istifası beklenmiyor

Cumhurbaşkanı Macron, görevinden istifa etmeyeceğini açıkladı. Macron, 2027'ye kadar görevde kalacağını belirtti. Eğer partisi kaybederse, RN ve NPF arasında iktidar paylaşımı gündeme gelebilir.

Yeni milletvekilleri Meclis'e girecek

Ulusal Meclis, bugün yeni milletvekillerine kapılarını açacak. İlk Genel Kurul oturumu 18 Temmuz'da yapılacak ve Meclis Başkanı seçilecek.

Yeni Kaledonya'dan ilk Kanak milletvekili

Yeni Kaledonya'da Yüksek Komiserliğin kesin olmayan sonuçlarına göre, Yeni Kaledonya'nın ikinci seçim bölgesinden bağımsızlık yanlısı Emmanuel Tjibaou, oyların yüzde 57,44'ünü alarak seçimin ikinci turunda milletvekili seçildi.

Yeni Halk Cephesi'nin mesajı

Yeni Halk Cephesi lideri Jean-Luc Melenchon, seçim zaferini "yeni Fransa'nın rahatlaması" olarak değerlendirdi. Melenchon, Macron'un mağlubiyetini kabul etmesi gerektiğini söyledi ve Başbakan Gabriel Attal'ın istifa etmesini talep etti.

Başbakan Attal istifasını sunacak

Başbakan Gabriel Attal, seçim sonuçlarının ardından istifasını sunacağını açıkladı. Attal, seçimlerde çoğunluğu sağlayamadıklarını belirtti ve bugün Cumhurbaşkanı Macron'a istifasını sunacağını duyurdu.

Seçim sonrası değerlendirme

Seçimlerin ardından Elysee Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Macron ve Başbakan Attal bir araya geldi. Elysee'den yapılan açıklamada, Macron'un gerekli kararları almadan önce Ulusal Meclis'in yapılandırılmasını bekleyeceği belirtildi.

Geri Dön 08 Temmuz 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN