Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Ocak 2023 Pazartesi

Fransa’da 2022 nasıl geçti?

Fransa'da 2022 yılına damga vuran pek çok olay oldu. Bir kısmını sizler için derledik...

Fransa’da 2022 nasıl geçti?

Paris saldırısı: 23 Aralık’ta Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi yakınlarında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. William M. isimli 69 yaşındaki saldırgan, 2021 yılında göçmen merkezine düzenlediği saldırı nedeniyle hapse girmiş ve bu saldırıyı düzenlemeden 11 gün önce şartlı tahliye edilmişti. Cinayet ve cinayete teşebbüsten tutuklu yargılanmasına karar verilen saldırgan, verdiği ifadede Avrupalı olmayan tüm yabancıları düşman olarak gördüğünü söyledi. 

Macron, Le Pen’i yendi: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda aşırı sağcı Marine Le Pen’i yüzde 42’ye karşı 58 oyla yenerek ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi. Seçimde oy kullanmayanların oranı yüzde 28 ile 53 yılın rekorunu kırdı, 3 milyon kişi boş oy attı. Haziran ayında düzenlenen parlamento seçimlerinde ise Macron liderliğindeki Ensemble ittifakı Ulusal Meclis’te salt çoğunluğu kaybetti. Aşırı sağcılar, 1986’dan bu yana ilk defa Meclis’te grup oluşturabilecek kadar milletvekili çıkardı. 

Aşırı sıcaklar ve orman yangınları: Fransa’da kayıtlara geçen en sıcak ikinci yaz olan 2022 yazı, sıcak hava dalgaları ve orman yangınlarıyla mücadele ederek geçti. Yazın çıkan orman yangınlarında 62 bin hektar orman kül oldu. Ülkenin güneybatısındaki Gironde bölgesinde Fransa tarihinin en büyük yangınlarından biri yaşandı, bölgedeki 16 bin ev tahliye edildi. Aşırı sıcaklar nedeniyle mevsimlik ortalamadan 10 bin 420 daha fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ekonomik kriz: Fransa da koronavirüs salgınının hemen arkasına gelen Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan enerji krizinden nasibini aldı. Grevler arttı. Tedarik zinciri bozuldu. Akaryakıt istasyonlarının önünde kilometrelere ulaşan kuyruklar ortaya çıktı. Enflasyon yüzde 7,1'i gördü. 

Geri Dön 02 Ocak 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN