Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da güvenlik endişesi: On binlerce holigan geliyor - 19 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Ağustos 2023 Pazartesi

Fransa, Burkina Faso'ya yardımları askıya aldı

Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Burkina Faso'ya yapılan tüm kalkınma yardımları ve bütçe desteğinin bir süreliğine durdurulacağı belirtildi.

Fransa, Burkina Faso'ya yönelik kalkınma yardımları ve bütçe desteğini askıya aldığını duyurdu. Geçen yıl Burkina Faso'ya 13 milyon avro bütçe yardımı yapıldığı ve toplamda 482 milyon avro Fransız kalkınma yardımının sağlandığı ifade edildi.

Fransız askerlerinin çekilmesi isteniyordu

Burkina Faso, geçen yıl iki askeri darbe yaşamış ve Fransız askerlerinin ülkeden çekilmesini istemişti. Fransa, askerlerini geri çekmeyi kabul etmişti, ancak kalkınma yardımlarına devam etmişti. Ancak son olarak Burkina Faso, Mali ve Nijer'deki askeri cunta ile desteğini açıklamıştı.

Nijer'de darbe

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ise Nijer'deki askeri cunta yönetimine, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un serbest bırakılması ve görevine dönmesi için 1 hafta süre vermişti. ECOWAS, taleplerine cevap alamazsa askeri müdahale dahil seçenekleri değerlendireceklerini belirtmişti.

Fransa, Nijer'e yaptığı tüm mali yardımları 26 Temmuz'da askıya almıştı. Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve akabinde askeri cunta yönetimini ilan etmişti. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani ise 28 Temmuz'da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) lideri olarak geçiş hükûmetinin başına geçmişti.

Geri Dön 07 Ağustos 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN