Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Eylül 2023 Cumartesi

Danıştay 'abaya yasağını' onayladı

Fransa'da Danıştay, okullardaki uzun elbise (abaya) yasağının askıya alınmasına yönelik talebi reddetti.

Eğitim Bakanlığı'nın okullarda abayayı yasaklayan kararına yapılan itirazı değerlendiren Danıştay, bu yasağın "özel hayata saygı, ibadet ve eğitim haklarının yanı sıra ayrımcılığa karşı prensibi" ihlal etmediğini gerekçe gösterdi ve okullarda abaya yasağını onayladı.

Danıştay'ın kararına göre, kız öğrenciler abaya denilen uzun elbiseyi ve erkek öğrenciler kamis denilen entariyi dini bir nedenle giyiyorlar ve bu amaçla kullanıyorlar. Mahkeme, mevzuatın okullarda öğrencilerin dini aidiyetlerini gösteren bir sembol takmalarını veya belirli kıyafetleri giymelerini yasakladığını vurguladı.

Ne olmuştu?

Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ın, abaya ve benzeri uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğunu belirterek okullarda giyilmesine izin vermeyeceğini açıklamasının ardından tartışmalar başladı. Hükûmet Sözcüsü Olivier Veran, bu tür uzun elbiselerin okullarda giyilmesinin bir 'politik saldırı aracı' olduğunu ifade etmişti. Attal, daha sonra kızların giydiği abayaların yanı sıra erkeklerin giydiği entarilerin de yasaklanacağını duyurmuştu.

Tartışmalar sürerken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, okullarda abaya giyme yasağının tavizsiz uygulanacağını belirtti. Abaya yasağı kararı, temel özgürlüklere aykırı olduğu iddiasıyla ADM Derneği tarafından Danıştaya taşındı. Attal, 4 Eylül'de, okula abayayla gelen 298 öğrenci tespit edildiğini ve bu öğrencilerden 67'sinin yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini açıkladı.

Geri Dön 09 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN