Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
28 Ağustos 2023 Pazartesi

Cezayir Bağımsızlık Savaşı arşivlerine erişim kuralları hafifledi

Fransa, Cezayir Bağımsızlık Savaşı'na dair arşivlerinde 21 yaşın altındaki kişileri içeren dosyaları açmaya karar verdiğini duyurdu. 

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Cezayir Bağımsızlık Savaşı ile ilgili arşivlere erişim kurallarının hafifletilmesi kararı alındı. Tarihçilerin ve ailelerin talebi doğrultusunda, Cezayir'in bağımsızlık mücadelesinde yer almış 21 yaş altındaki kişilere ait dosyalar artık erişime açılacak.

Önceden ülkedeki yasalara göre, Cezayir Bağımsızlık Savaşı'na katılan 21 yaşın altındaki gençlerin dosyalarına erişim için savaşın bitiminden itibaren 100 yıl beklemek gerekiyordu. Ancak bu durum birçok araştırmanın ilerlemesini engelliyordu.

Dün yayımlanan kararnameyle birlikte Cezayir Bağımsızlık Savaşı'na katılan 21 yaşın altındakilere ait dosyaların da erişime açılacağı açıklandı. Ancak o dönemde Fransa için yapılan istihbarat faaliyetleri ve özel yaşama dair dosyalar hala gizlilik altında tutulmaya devam ediyor.

Fransa, Aralık 2021'de ise Cezayir Bağımsızlık Savaşı'na dair 1954-1966 dönemindeki adli ve polis soruşturma arşivlerinin açılma tarihini 15 yıl öne çekmiş ve bu dosyalara erişim izni vermişti. Ancak 21 yaş altındaki gençlerin dosyaları bu kapsama dahil edilmemişti.

Fransız yönetimi, arşivlerin açılma adımlarını Cezayir ile zedelenen ilişkilerini düzeltmek amacıyla attığı bir adım olarak değerlendiriliyor. Cezayir'in eski sömürgecisi Fransa'ya karşı başlattığı ve 1962'ye kadar süren bağımsızlık mücadelesinde yaklaşık 1,5 milyon kişi hayatını kaybetmişti. Ancak Fransız yönetimi, o dönemde işlenen suçları hala resmi olarak tanımıyor.

Geri Dön 28 Ağustos 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN