Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Eylül 2023 Salı

Carrefour’da ‘şirinklflasyon’ uyarısı

Fransa’nın ünlü market zinciri Carrefour’da şirinkflasyona karşı harekete geçildi. Enflasyon gerekçesiyle gramajı düşürülen ürünlere uyarı işareti koyulmaya başlandı.

Çıkartmalarda, paket içeriği azaltılırken, fiyatların düşürülmediği vurgulandı. 26 üründe şirinkflasyon uyarısı veren market zinciri, bebek mamalarında, soğuk çaylarda ve hazır gıda ürünlerinde haksız gıda politikası uygulandığına dikkat çekti.  

BBC’nin haberine göre Carrefour ürünleri işaretleyerek üreticilerin fiyat politikaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Ürünleri Carrefour’da satılan bir çikolata markası sözcüsü ise artan hammadde fiyatlarına işaret ederek, ortalama yüzde 9,3 oranında zam yapıldığını belirtti. 

Haziran ayında Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gıda fiyatlarına ilişkin çok sayıda perakendeci ve tüketici hakları dernekleriyle bir araya gelmiş, üreticileri enflasyon konusunda sınırı aşmak suçlamıştı.

Şrinkflasyon nedir?

Şrinkflasyon herhangi bir ürünün fiyatını artırmadan gramajındaki değişiklikle yapılan gizli zamları açıklamakta kullanılan bir terim. Ürün kalemi açısında fiyat seviyesi korunmuş olsa da aynı paraya alınan mal azaldığı için aslında daha pahalı hale gelmiş oluyor. 

Geri Dön 26 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN