Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Mart 2023 Perşembe

Yunanistan'da tren kazası: Bakan istifa etti

Yunanistan'da bir yolcu treniyle yük treni çarpıştı. Kazada en az 43 kişi öldü, 85 kişi yaralandı. Ulaştırma Bakan Konstantinos Karamanlis istifa etti. İki kişi gözaltına alındı. Başkent Atina'da protestolar düzenlendi.

Yunanistan'da tren kazası: Bakan istifa etti

Yunanistan’ın Larisa kentinin kuzeyinde bulunan Tempi adlı bölgede yolcu treniyle yük treni çarpıştı. Kazada en az 43 kişi öldü, 85 kişi yaralandı. Kazanın ardından yolcular karayoluyla Selanik, Larisa ve Katerini kentlerine götürüldü. Başbakan Kiryakos Miçotakis, kazanın 'trajik bir insan hatası'ndan kaynaklandığını dile getirdi. 

Bakan istifa etti

Kaza nedeniyle ülkede üç günlük ulusal yas ilân edildi. Yunanistan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Konstantinos Karamanlis ise kazanın ardından istifa etti. Karamanlis istifasını, “Böylesine haksız yere ölen insanların anısına küçük bir saygı nişanesi olarak bunu yapmanın görevim olduğunu hissettim. Korkunç bir şey olduğunda olmamış gibi davranamayız” sözleriyle duyurdu.

Özelleştirmelere tepki

Kazanın ardından OSE Sürücüleri Sendikası Başkanı Kostas Yenidounias, tren ağındaki eksiklere dikkat çekti ve her şeyin manuel olarak çalıştığını, hiçbir şeyin otomatik olmadığını söyledi. Yunanistan Komünist Partisi ise özelleştirmelere tepki göstererek bir taziye mesajı yayımladı. 

İki kişi gözaltına alındı

ERT'nin aktardığına göre, Larissa istasyon şefi ile Hellenic Train temsilcisi Larissa Polis Karakolu'na götürüldü. İstasyon şefi yaklaşık bir ay önce göreve başlamıştı. Yunan medyasında polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, kazayla ilgili gözaltına alınan nöbetçi istasyon şefinin, "Yanlış yaptım ve yolcu trenini Katerini'den gelen ticari trenle aynı hata gönderdim" dediği belirtildi.

Protestolar düzenlendi

Başkent Atina'da, tren kazasını protesto eden göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın önünde bir araya gelen binlerce gösterici, "Kaza değil, cinayet" yazılı pankartlar taşıdı.

FOTO: AA

Geri Dön 02 Mart 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN