Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Şubat 2023 Cumartesi

Rusya-Ukrayna savaşının 1. yılı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın üzerinden tam 1 yıl geçti. Birleşmiş Milletler’den (BM) yapılan açıklamaya göre; savaş nedeniyle 18 bin sivil hayatını kaybetti ve 13 bin 287 kişi yaralandı. 

21 Şubat 2022'de Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde sabahın erken saatlerinde televizyondan "Ukrayna'da özel askeri operasyon" başlattıklarını duyurdu.

Başlattığı "özel askeri operasyonun" gerekçesini anlatan Putin, sözde ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'dan askeri yardım talebinde bulunduğunu belirtti. Putin, "Operasyonun amacı 8 yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşları da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna'nın Nazizm'den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz" dedi.

Putin’in bu açıklamasının ardından tam 1 yıl geçti. Savaşta on binlerce sivil hayatını kaybederken milyonlarca Ukraynalı ise ülkesini terk etmek zorunda kaldı. BM raporunda göre, savaşta 18 bin sivil yaşamını yitirdi, Ukraynalı yetkililere göre ise hayatını kaybedenlerin 400’ü çocuk. 

Savaşın 1. yılında Almanya ne dedi?

Steinmeier: Savaş, Avrupa'ya geri döndü

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, "Rusya'nın saldırganlık savaşı Avrupa güvenlik düzenini enkaza çevirdi. Bu, dünyanın iki dünya savaşından çıkardığı tüm derslere yönelik bir saldırıdır. Savaş, Avrupa'ya geri döndü. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Avrupa'nın ortasında bir fetih harekatı yeniden yaşanıyor" dedi.

Baerbock: Dünya barış istiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Rusya, savaşında tıpkı bir yıl önce olduğu gibi tecrit olmuş durumda. Dünya barış istiyor. Bu dünyanın devletleri bugün hep birlikte Birleşmiş Milletler'de bunu ifade etti. Devletler hukukunun ihlal edilmesine karşı duruyoruz" dedi.

Scholz: Dünya artık eski dünya değil

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 24 Şubat 2022'den sonraki dünyanın artık önceki dünya olmadığını, bir dönüm noktası (Zeitwende) yaşandığını ifade etti.

Scholz, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başarısız oldu. Ukrayna, her zamankinden daha fazla birlik içinde” dedi. Scholz, Almanya'nın Ukrayna'ya yönelik yardımlarının toplamının 14 milyar avroyu aştığına dikkati çekerek "Yaptığımız her şey ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon ve uyum içerisinde gerçekleştirilmektedir ve Rusya ile NATO arasındaki savaşın tırmanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Almanya bugün ve gelecekte Ukrayna'nın yanındadır. Çünkü savaşı uzatan bizim silah sevkiyatlarımız değil. Tam tersi geçerli. Rusya Devlet Başkanı emperyalist hedefine ulaşamayacağını ne kadar çabuk anlarsa savaşın erken bitme şansı da o kadar artar. Her şey Putin'in elinde. Bu savaşı sona erdirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Geri Dön 25 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN