Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Mayıs 2023 Salı

Miçotakis'in partisi seçimi kazandı, salt çoğunluğu sağlayamadı

Yunanistan'da genel seçimleri Başbakan Miçotakis'in partisi birinci bitirdi. Ancak parlamentoda salt çoğunluğu kazanamadı.

Yunanistan’da 21 Mayıs Pazar günü yapılan genel seçimlerde, Başbakan Kiryakos Miçotakis'in liderliğini yaptığı Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 40’ından fazlasını alarak birinci oldu. Ancak partisi parlamentoda salt çoğunluğu kazanamayan Miçotakis, tek başına iktidar olmak için seçimlerin ikinci turuna hazırlanacak. 

Pazar günü yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 60,9 oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 40,8’ini alan Yeni Demokrasi Partisi, 300 sandalyelik mecliste 146 sandalyenin sahibi oldu.

Dört yıldır ana muhalefet konumunda olan sol parti SYRIZA ise büyük oranda oy kaybetti. Partinin 2019'daki genel seçimlerde yüzde 31,5 olan oy oranı, bu seçimde yüzde 20'ye geriledi.

Miçotakis: Halk, tek başına iktidar olmamızı istiyor

Miçotakis, seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada, "Halk, Yunanistan'ın tek başına Yeni Demokrasi Partisi tarafından yönetilmesini istedi" yorumunda bulunarak, ‘mümkün olan en kısa sürede’ yeniden seçime gidilmesini istedi. Yeni genel seçimlerin 25 Haziran'da yapılması bekleniyor.

Yunanistan’ın seçim sistemine göre, sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci partiye en az yüzde 25 oy alması şartıyla parlamentoda fazladan 20 sandalye veriliyor. Oy oranı yüzde 25'i her yüzde 0,5 oranında aştığında, ek sandalye sayısı bir artıyor. Yani seçime tekrar gidilirse, Miçotakis’in partisi aynı oranda oy aldığı takdirde 160’dan fazla sandalyeye sahip olarak tek başına iktidar olabilecek.

Geri Dön 23 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN