Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Temmuz 2023 Pazartesi

İspanya’da sağ parti birinci çıktı ama hükûmet kuramıyor

İspanya’da erken genel seçimler düzenlendi. 40 yıllık Franco diktatörlüğünden sonra, aşırı sağın ilk kez hükûmet ortağı olma ihtimali vardı. İlk sonuçlara göre bu zor görünüyor.

İspanya’da sağ parti birinci çıktı ama hükûmet kuramıyor

İspanya'da düzenlenen erken genel seçimlerde, merkez sağdaki Halk Partisi (PP) beklenen oy oranına ulaşamadı ve aşırı sağcı Vox ile çoğunluk hükûmeti kurma şansı zorlaştı. Başbakan Sanchez'in partisi PSOE ise beklenenden yüksek bir başarı elde etti.

Seçmenler, 15. dönem milletvekilleri ve senatörleri belirlemek için sandık başına gittiler. Sandık çıkış anketleri, Halk Partisi'nin oyların yüzde 34,2'sini alacağını ve aşırı sağcı Vox partisiyle birlikte çoğunluğa yakın olacağını gösteriyordu. Ancak resmi olmayan sonuçlar, hiçbir partinin çoğunluk hükûmeti kurmak için gerekli oylara ulaşamadığını ortaya koydu.

Yeterli çoğunluk sağlanamıyor

Sağ blok, Muhafazakar Halk Partisi (PP) ve aşırı sağcı Vox partisiyle birlikte toplamda sadece 169 sandalyede kaldı, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve Sumar adlı sol blok ise 153 sandalye kazanabildi. Her iki blok da mutlak çoğunluğa ulaşmak için yeterli oy alamadı.

2019 seçimleri ile 2023 seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre parlamentodaki sandalye dağılımı şöyle görünüyor:

Bu sonuçlarla birlikte İspanya'da siyasi manzara oldukça karmaşık bir hale geldi ve koalisyon görüşmeleri zorlu bir sürece girebilir. Henüz kimin hükûmet kuracağı belirsizliğini koruyor ve gelecek günlerde siyasi partiler arasında yoğun pazarlıkların yaşanması bekleniyor.

Geri Dön 24 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN