Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Ağustos 2023 Cumartesi

DSÖ uyardı: Korona vakaları tekrar artabilir

İngiltere ve ABD'de tespit edilen ERİS adlı yeni varyant, koronavirüs salgınının yeniden başlamasına dair korkuları da beraberinde getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nden uyarı geldi.

DSÖ uyardı: Korona vakaları tekrar artabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, daha tehlikeli bir korona varyantının hala oluşma riskinin bulunduğunu ve bu yeni varyantın ani vaka ve ölüm artışına yol açabileceğini söyledi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu ilan ettiğini ancak koronanın hâlâ küresel bir tehdit olmaya devam ettiğini belirtti.

Daha tehlikeli bir korona varyantı oluşabilir

Ghebreyesus, virüsün hâlâ tüm dünyada dolaştığını, değiştiğini ve öldürdüğünü ifade ederek; DSÖ'nün ERİS varyantı da dahil olmak üzere farklı değişkenleri takip ettiğini belirtti. Daha tehlikeli bir korona varyantının oluşma riskinin sürdüğünü vurguladı.

DSÖ Acil Durum Komitesi'nin önerilerine dayanarak ülkelere tavsiyelerde bulunan Ghebreyesus, ülkeleri korona programlarını güncellemeye ve hastalık şiddeti ile nüfus bağışıklığındaki değişimleri izlemeye çağırdı. Ayrıca, ülkelerin korona verilerini DSÖ'ye veya açık kaynaklara bildirmeleri gerektiğini vurguladı.

Riskli gruplardaki kişilere korona aşısının devam etmesi gerektiğini de belirten Ghebreyesus, bu tavsiyelerin sadece koronaya karşı korunmaya yardımcı olmayacağını, aynı zamanda diğer hastalıkların önlenmesine ve mücadelesine yardımcı olacağını ifade etti.

Semptomları açıklandı

DSÖ'nün ERİS varyantına ilişkin raporuna göre, bu varyantın yaygınlığında artış görüldüğü ancak diğer mevcut varyantlar gibi düşük bir halk sağlığı riski taşıdığı belirtildi. ERİS varyantının semptomları da açıklandı; Boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanması, hapşırma, kuru öksürük, baş ağrısı, ses kısıklığı, kas ağrıları, koku alma duyusunda değişiklik.

Geri Dön 12 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN