Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Ağustos 2023 Perşembe

Avrupa'da gaz fiyatları dalgalı seyredecek

IEEFA Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, "Piyasalarda, arz-talep dengesinin etkisiyle hassas ve değişken bir gaz ve LNG dinamiği yaşanıyor" dedi.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, Avustralya'daki LNG tesislerinde olası grevlerin arzda büyük bir kesintiye yol açmayabileceğini ifade etti.

Jaller-Makarewicz, Avustralya'nın küresel LNG piyasasında önemli bir rol oynadığını belirterek, "Katar, Avustralya ve ABD, dünya LNG tedarikinin yüzde 60'ını sağlıyor. Avustralya'nın LNG ihracatının yüzde 99,9'u Asya'ya yönelik ve özellikle Japonya, Çin ve Güney Kore'ye gidiyor. Bu tesislerde grev olması durumunda, Asya ülkeleri, başka tedarikçilerden LNG tedariki sağlayabilmek için Avrupa ile rekabet edebilir. Bu rekabetin şekillenmesinde Avrupa'nın gaz talebi önemli bir rol oynayacak. Şu anda piyasalar, arz-talep dengesinin etkisiyle hassas ve değişken bir gaz ve LNG dinamiği yaşanıyor" dedi.

Jaller-Makarewicz ayrıca Avrupa'daki gaz depolarının yüzde 91,2 doluluk oranına ulaştığını ve bu durumun 94 milyar metreküp gaza denk geldiğini belirtti. AB'nin gaz talebinin üçte birini karşılayabilecek bir kapasite olduğunu ekledi.

İlk yarıda Avrupa'nın gaz talebinde yaşanan yüzde 10'luk düşüşün gaz depolarının dolmasını kolaylaştırdığını söyleyen Jaller-Makarewicz, "Avrupa'da gaz tüketimi, hava koşulları ve talep düşüşüne yönelik önlemlere göre şekillenecek. Dolayısıyla, Avrupa'nın gaz talebi arttıkça, dünya genelindeki arz-talep faktörleri, fiyat dalgalanmaları ve hava koşulları daha fazla etki edecek" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Geri Dön 24 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN