Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Şubat 2023 Perşembe

Yazar Beyhan Budak, afet sürecinde yapılmaması gerekenleri anlattı

Yazar Beyhan Budak, Kahramanmaraş’taki deprem sonrası sosyal medyada ve kurulan iletişimlerde kaçınılması gereken davranışları ve cümleleri yazdı.

Instagram hesabından paylaşım yapan Beyhan Budak, davranış ve iletişimde afet süreci boyunca dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Budak, spor salonundan ya da depremle ilgili olmayan bir yerden paylaşım yapan birini suçlamanın yanlış olduğunu söyledi. Budak’a göre bir kişi yaşadığı yoğun kaygıyı aşma yöntemi olarak bu davranışlara yönelebilir. Budak, “Biz diğer insanların ne hissettiğinden ya da yaptığından değil, kendimizden sorumluyuz” dedi.

Herkesin kendince yardım ettiğini söyleyen Budak, “Diğer insanların yardım etme şekillerini asla yargılama, asla küçümseme. Hepsi çok değerli. Bir karınca, bir toz tanesi getirse o bile değerli” dedi.

Yaşanan depremin emsali görülmemiş bir felaket olduğunu söyleyen Budak, aynı anda çok fazla şehirde büyük ihtiyaçların söz konusu olduğunu hatırlattı. En kısa sürede organizasyonların daha işler hâle geleceğini düşündüğünü söyleyen Budak, “Devamlı öfke dolu paylaşımlar yapmak, birlik olmamız gereken zamanda sadece moral bozuyor. Eleştirmekte, eksikleri söylemekte hiçbir sorun yok. Ama amaçsız öfke söylemleri toplumsal bütünlüğe zarar veriyor” dedi.

Bazı paylaşımlarda depremden etkilenmeyen bölgelerde bile hayatın durmasını, işlere ara verilmesini söyleyenleri gördüğünü ifade eden Budak, bu durumun çok sakıncalı olduğu kanaatinde. Budak, uğraşacak işleri olmayan insanların daha çok olumsuz düşüncelere maruz kalacağını söyledi ve ekledi; “Bu, yevmiyeli çalışan insanların bu kış günlerinde evlerine ekmek götürmesine engel olur”

Son olarak doğruluğundan emin olunmayan bilgilerin paylaşılmaması konusunda uyarıda bulunan Budak, “Devletin politikalarında deprem öncesi yapılmış birçok yanlış, eksik şey var. Zamanı gelince umarım unutmadan bunları da konuşuruz ama unutmayın insanlar gelir gider; devlet bizimdir, vatan bizimdir” dedi.

Geri Dön 09 Şubat 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN