Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Nisan 2024 Cumartesi

Hava kirliliği sigara kadar zararlı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün verilerine göre, yıllık 6,7 milyon erken ölümün ana sebebi, hem dış mekanlardaki hem de ev içi ortamlardaki hava kirliliği olarak belirlendi.

Uzmanlar, doğal ve insan kaynaklı faktörler sonucu atmosfere salınan partiküllerin solunum yoluyla vücuda girmesinin, sigara içmeyen bireylerde bile akciğer kanseri riskini artırabileceğine işaret ediyorlar. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün verilerine göre, yıllık 6,7 milyon erken ölümün ana sebebi, hem dış mekanlardaki hem de ev içi ortamlardaki hava kirliliği olarak belirlendi. 2019 yılında, dış mekan kirliliği nedeniyle 4,2 milyon erken ölüm gerçekleştiği tahmin ediliyor ve bu ölümlerin büyük bir kısmı (%89 civarı) Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik'teki düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde meydana geliyor.

Bangladeş, dünyanın en kirli havasına sahip ülke olarak rapor edilirken, Pakistan, Hindistan, Tacikistan ve Burkina Faso gibi ülkeler sıralamayı takip ediyor. Türkiye ise listede 44. sırada yer alıyor. Öte yandan, Fransız Polinezyası en temiz hava kalitesine sahip bölge olarak kaydedildi.

Hava kirliliğinin sadece solunum yolları üzerinde değil, beyinden mesaneye, mide ve bağırsak sistemleri dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde kansere yol açabileceği konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.

Geri Dön 06 Nisan 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN