Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Eylül 2023 Cumartesi

Gençlerde kanser vakaları yüzde 79 arttı

Yeni bir araştırmaya göre, dünya genelinde 50 yaşın altındaki kanser vakaları son 30 yılda büyük ölçüde artış gösterdi. Ancak hâlâ vakaların büyük bölümü 50 yaş üstü.

BMJ Oncology'de yayımlanan bu kanser araştırmasına göre, 2019 yılında 50 yaşın altındaki kanser vakaları 3,26 milyona yükseldi. Bu, 1990 yılına göre vakaların yüzde 79 arttığı anlamına geliyor.

Uzmanlar, bu artışın aşırı kilo, kırmızı et ve tuz tüketiminin yükselmesi, alkol ve sigara kullanımı ile fiziksel aktivitenin azalması gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlı olabileceği kanaatinde. Ayrıca, kalıtsal faktörlerin de etkili olabileceği belirtildi.

Bu artışın arkasında dünya nüfusunun bu süre zarfında yüzde 40 oranında artması ve kanser vakalarının daha iyi bir şekilde kaydedilmesinin de etkili olabileceği ifade ediliyor.

Araştırmaya göre, 50 yaşın altındaki kanser vakaları arasında en sık görülen türler cilt kanseri, meme kanseri ve sindirim sistemi kanseri. Meme kanseri sonrasında en fazla ölüme neden olan kanser türleri ise solunum yolları, akciğer, mide ve bağırsak kanseri. Ölüm oranlarındaki en büyük artış ise böbrek veya yumurtalık kanserinde kaydedildi.

Cancer Research UK'den Dr. Claire Knight, "Veriler endişe verici olsa da kanser genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya genelinde yeni kanser teşhisi konulan vakaların çoğunluğu 50 yaş ve üstündeki kişiler" diye konuştu.

Geri Dön 09 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN