Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Haziran 2024 Cuma

EZB politika faizini 25 baz puan düşürdü

Avrupa Merkez Bankası, beş yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti. Piyasa beklentileri doğrultusunda üç temel politika faizi 25 baz puan düşürüldü.

Avrupa Merkez Bankası (EZB), yaklaşık 5 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimine giderek üç temel politika faizini 25 baz puan düşürdü. EZB'den yapılan açıklamada, refinansman, mevduat ve marjinal fonlama faizlerinin sırasıyla yüzde 4,25, 3,75 ve 4,50’ye indirildiği belirtildi.

Dönüm noktası

Bu karar, refinansman ve marjinal fonlama faizlerinde Mart 2016'dan, mevduat faizinde ise Eylül 2019'dan bu yana ilk indirim olarak kaydedildi. EZB’nin faiz indirimi kararı, ABD Merkez Bankası (Fed) faiz indirimine gitmeden önce alınmasıyla dikkat çekti.

EZB’nin faiz indirimi kararıyla birlikte ABD ile arasındaki getiri farkı arttı. Fed'in enflasyon endişeleri nedeniyle faiz oranlarını yüksek tutması bekleniyor.

Enflasyon ve ekonomik büyüme

EZB, Ekim 2022’de yüzde 10,6 ile zirveye çıkan yıllık enflasyonun mayısta yüzde 2,6’ya düşmesine tepki olarak faiz indirdi. Banka, orta vadede yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmayı hedefliyor. EZB, Temmuz 2022'den bu yana faiz oranlarını artırmış ve toplamda 450 baz puanlık bir artış gerçekleştirmişti.

Geri Dön 07 Haziran 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN