Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Ağustos 2023 Cuma

Dr. İlayda Velibeyoğlu yazdı... Cezbeden zehir

"Yapılan araştırmalar sonucunda e-sigaranın, sanılanın aksine suçsuz bir cihaz olmadığı, toksik ve kanserojen birçok madde içerdiği belirlenmiştir"

Dr. İlayda Velibeyoğlu yazdı... Cezbeden zehir

-DR. İLAYDA VELİBEYOĞLU-

Tüm dünyada kullanımı hızla artmış elektronik sigaralar sanıldığı kadar masum mu? Normal sigaraya daha sağlıklı bir alternatif oluşturabilir mi? Son yıllarda kullanımı oldukça artmış e-sigaralar farklı aromaları, hoş kokuları ve tasarımlarıyla kullanıcılar tarafından tercih edilmekte. Siz de sokakta, kafelerde, üniversitelerde, hemen hemen her yerde birçok insanın elinde e-sigaraları görüyorsunuzdur. E-sigaraların piyasa sunulmasıyla beraber özellikle genç nesil, tütün endüstrisinin büyük bir hedef kitlesi haline geldi. Maalesef gençler arasında çeşitli renklerde, farklı koku ve tatlarda ki bu sigaralar oldukça büyük bir trend.

Kullanıcılar tarafından genel olarak e-sigaranın zararsız olduğu ve geleneksel sigarayı bırakma konusunda yardımcı olarak kullanılabileceği sanılmakta. Uzun dönem sonuçları daha tam olarak bilinmemekle beraber, kısa dönemde başta akciğer problemleri olmak üzere ortaya çıkardığı birçok sağlık sorunu tespit edilmiş ve bu da bilim dünyasının ilgi konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda e-sigaranın, sanılanın aksine suçsuz bir cihaz olmadığı, toksik ve kanserojen birçok madde içerdiği belirlenmiştir. E-sigara aerosol ve likiti geleneksel sigaradan daha fazla kimyasal bileşen içermekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

E-sigaralar yeni başlayanlara çekici, cezbedici; bırakmak isteyenlere ise yanıltıcı olabiliyor. Daha az zararlı olabileceği ve sigara bırakma konusunda yardımcı olabileceği düşünülüyor. Fakat tam tersi  ikili kullanım artıyor. Kişiler sigara yanında e-sigara da tüketmeye başlıyor.  Ayrıca sigarayı bırakma çabası içinde olan biri için, e-sigara içerken de sürekli aynı refleksler tekrarlandığından vücut bu alışkanlığa maruz kalıyor ve tekrar tekrar hatırlıyor. Böylece bırakmak çok daha zor hale gelebiliyor.

Toparlamak gerekirse masum görünen, tadı ve kokusu hoş gelebilen bu sigaralar onlara yönelmemiz için güzel bir yanılgı. Ama içeriğinin normal sigaradan farksız, hatta daha kötü olabileceğini hatırlarsak sağlığımız için daha bilinçli hareket etmiş oluruz. Ve böylelikle e-sigaraların ilerleyen dönemde ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmesini, başta kendi sağlığımızı ve dolaylı olarak da çevremizdekilerin sağlığını koruyarak engellemiş oluruz.

Geri Dön 25 Ağustos 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN