Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Nisan 2024 Perşembe

Avrupa'da seçim atmosferi: Savaş, enflasyon, aşırı sağ

Avrupa, son 5 yılda yaşadığı küresel salgın, enflasyon ve savaşın ardından seçim atmosferine girdi. Anketler, en önemli belirleyicinin ekonomi olacağını gösteriyor.

Bu süreçte aşırı sağcı partilerin Avrupa Parlamentosu'ndaki sandalye sayısını artırması bekleniyor. AB'ye üye 27 ülkede yaklaşık 400 milyon seçmen, 6-9 Haziran'da sandık başına gidecek. Bu seçimlerde, AB'nin önümüzdeki 5 yılını şekillendirecek olan parlamento üyeleri belirlenecek. AP'nin yanı sıra, AB Konseyi ve Komisyon üyeleri de değişecek. Bazı ülkelerde oy verme yaşının düşürülmesiyle 16 ve 17 yaşındaki gençler de ilk defa seçime katılacak.

Yüzde 68 oy kullanacak

Eurostat verilerine göre; Almanya'da 5,1 milyon, Fransa'da 4 milyon ve İtalya'da 2,8 milyon kişi ilk kez oy kullanacak. AP'nin Aralık 2023'teki 'Eurobarometer' anketine göre, halkın yüzde 57'si seçimlere ilgi gösteriyor. Ancak bir kısmı oylarının değişim getirmeyeceğine inanıyor ya da genel olarak siyasete güvenmiyor. Yine de Avrupalıların yüzde 68'i oy kullanabileceğini belirtiyor.

Avrupalıların yüzde 37'si faturaları ödemekte zorlanıyor

Seçmenin oyu büyük ölçüde ekonomik durum tarafından şekillendirilecek. AP'nin kendi anketine ve Ipsos şirketinin araştırmasına göre, haziran seçimlerinde ekonomik zorluklar ve yaşam standartlarındaki düşüş belirleyici olacak. Ukrayna'daki savaş, göç krizi ve iklim gibi konular da seçim atmosferinde ikincil öneme sahip olacak. Eurobarometer'e göre, Avrupalıların yüzde 47'si geçen yıl yaşam standartlarının düştüğünü belirtirken, yüzde 37'si faturalarını ödemekte zorlandıklarını ifade etti. Yüzde 73'lük kesim ise yaşam maliyetinin artarak standartların düşmesine yol açacağını düşünüyor.

Geri Dön 11 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN