Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya Hessen: İlk evini alana devletten destek - 23 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Şubat 2024 Cuma

Araştırma: Çekirge istilaları artıracak

Araştırmacılar, iklim değişikliği nedeniyle yaşanan dengesiz hava koşullarının çekirge istilalarını artıracağı konusunda uyardı.

Araştırma: Çekirge istilaları artıracak

Science Advances dergisinde yer alan bir makalede, Afrika ve Orta Doğu'da çekirge istilaları riskinin iklim değişikliği ile ilişkili olduğu incelendi. Kenya, Fas, Nijer, Yemen ve Pakistan gibi 48 ülke bu istilalardan en çok etkilenenler olarak belirlendi. 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan çekirge istilaları, son 25 yılın en kötü olayları arasında kaydedildi ve bu istilalar ekili arazilere, ekinlere ve bitki örtüsüne zarar vererek gıda güvenliğini tehdit etti.

Araştırma, çekirge istilaları ile hava sıcaklığı, yağış miktarı, toprağın nemi ve rüzgar gibi çevresel faktörler arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, bu risklerle mücadele edilmemesi halinde gıda üretim sistemlerinin daha fazla zorlanacağı ve küresel gıda güvenliğinin tehlikeye gireceği konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), çöl çekirgelerini dünyanın en yıkıcı göçmen böceği olarak tanımlıyor. Bir kilometrekarelik alandaki 80 milyon çekirge, bir günde 35 bin kişinin ihtiyacı olan gıdayı tüketebilir. Dünya Bankası'nın verilerine göre, 2003-2005 yılları arasında Batı Afrika'da yaşanan çekirge istilaları 2,5 milyar dolarlık hasara neden olmuş ve mücadele için 450 milyon dolar harcanmıştı.

Geri Dön 16 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN