Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Şubat 2024 Cuma

AB, amalgam dolguyu yasaklıyor

AB, halk arasında siyah, gri veya gümüş dolgu olarak bilinen civa içerikli amalgam dolguların kullanımını 1 Ocak 2025'ten itibaren yasaklama kararı aldı.

Söz konusu karar, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) civa kullanımını azaltmayı hedefleyen yeni kurallar üzerinde üye ülkelerle anlaşmaya varmasının ardından duyuruldu. Yeni düzenlemeler, halk sağlığı ve çevre korumasını amaçlıyor ve bu tarihten sonra AB ülkelerinde amalgam dolgu kullanımı genel olarak yasaklanacak. Ancak, diş hekimleri tarafından hastanın özel tıbbi gereksinimleri doğrultusunda 'kesinlikle' gerekli görülmesi durumunda amalgam dolgu uygulanabilecek.

Ülkeler, sağlık sistemlerini bu yeni düzenlemeye uygun hale getirene kadar yasağın uygulanmasını 30 Haziran 2026'ya kadar erteleyebilecek. Ayrıca, AB'nin amalgam dolgu ihracatı 1 Ocak 2025'te, üretim ve ithalatı ise 1 Temmuz 2026'dan itibaren yasaklanacak. Mevcut kurallar, 15 yaş altı çocuklar ile hamile ve emziren kadınların diş tedavisinde amalgam dolgu kullanımını zaten yasaklamıştı. AB'de her yıl amalgam dolgu için yaklaşık 40 ton cıva kullanılmakta.

Bu yeni kurallar, AP ve üye ülkeler tarafından onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak resmen yürürlüğe girecek.

Geri Dön 09 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN